Spółka N Energia jako pierwsza na rynku domowych instalacji fotowoltaicznych dołącza do sygnatariuszy Karty Różnorodności. W ramach zobowiązań odejmuje się walki ze stereotypami wobec kobiet w branży fotowoltaicznej i podwyższa ich kwalifikacje techniczne. W planach spółki również projekty skierowane na większą dostępność energii odnawialnej dla różnych grup społecznych - czytamy w informacji prasowej.
Karta Różnorodności jest pisemną deklaracją, podpisywaną przez pracodawcę, który zobowiązuje się do wprowadzenia zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i podejmowania działań na rzecz tworzenia i promocji różnorodności, angażując w to wszystkich pracowników i pracownic oraz partnerów biznesowych.
- Pomysł na złożenie takiej deklaracji pojawił się, kiedy przygotowywaliśmy projekt specjalny z okazji Dnia Kobiet Stereotypy w fotowoltaice. Przyjrzeliśmy sytuacji kobiet w naszej branży i zrozumieliśmy, jak dużo w tym obszarze jest do zrobienia — komentuje rzecznik N Energii Mykhailo Krasiuk.
Wartość rynku fotowoltaiki w 2020 r. zbliżyła się do 5 mld zł, a większość ekspertów prognozuje utrzymanie dwucyfrowej dynamiki wzrostu. Wraz z rozwojem rynku fotowoltaiki w Polsce pracuje na nim coraz więcej kobiet. Nadal walczą ze stereotypami, chociaż z roku na rok coraz rzadziej.
Stereotypy, zwłaszcza przekonanie o mniejszych zdolnościach kobiet w zakresie techniki i nauk ścisłych, są największą przeszkodą rozwoju kobiet w branży OZE. Dużo jednak zależy od pracodawcy.
Zgodnie z wynikami badań Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), globalnie branża energetyki odnawialnej zatrudnia około 32 proc. kobiet, co i tak jest lepszym wskaźnikiem w porównaniu z całym sektorem energetycznym (około 22 proc. kobiet). Najważniejszą przeszkodą w wejściu kobiet do branży OZE są stereotypy uwarunkowane przez normy kulturowe i społeczne. W tym pokutujące przekonanie o mniejszych zdolnościach kobiet w zakresie techniki i nauk ścisłych.
Stereotypy na temat ról płciowych przekładają się również na brak dostępu do kształcenia zawodowego. Niskie wskaźniki zapisów na kursy związane z nauką i techniką swoją drogą skutkują niższą reprezentacją kobiet na stanowiskach technicznych w branży energii odnawialnej.
Według raportu Kobiety na politechnikach opublikowanego w 2020 r. przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, wśród studentów kierunku Ekoenergetyka w Polsce kobiety stanowią tylko 21 proc. Na kierunku Elektrotechnika — zaledwie 7 proc.
Oprócz działań wewnątrz firmy N Energia planuje projekty skierowane na promocję różnorodności w branży OZE.
- Zamierzamy pracować też nad większą inkluzyjnością jeśli chodzi o dostęp do energii odnawialnej wszystkich grup społecznych. Uważamy, że słońce świeci dla wszystkich tak samo i każdy powinien mieć możliwość korzystania z czystej energii, poprawy własnego bezpieczeństwa energetycznego i finansowego — mówi Bartosz Bąbrych, prezes zarządu spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.