Pomimo rosnącej popularności instalacji fotowoltaicznych, wizja generowania energii elektrycznej ze Słońca wśród wielu osób budzi wątpliwości i obawy. Czy rzeczywiście panele fotowoltaiczne i łącząca je infrastruktura mogą spowodować zagrożenie dla życia lub zdrowia użytkowników?
Czy porażenie prądem jest możliwe?
Poprawnie podłączona instalacja PV jest całkowicie bezpieczna w użytkowaniu. Warto jednak pamiętać, że nadal mamy do czynienia z elektrycznością i należy zachować podstawowe zasady ostrożności.
Jeden moduł generuje zazwyczaj napięcie stałe na poziomie około 30 V. Nie jest to duża wartość, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę, że instalacje składają się z wielu modułów, które generują napięcie zbliżające się często do 900 V, kontakt z wadliwą instalacją może skończyć się urazem, a nawet śmiercią.
Na szczęście instalacje PV posiadają szereg zabezpieczeń, m.in. separację od potencjału ziemi, więc przypadkowe dotknięcie jednego z biegunów nie skończy się porażeniem. Dodatkowo stosuje się również zabezpieczenia nadprądowe, rozłączniki i ograniczniki przepięć, a w większych systemach także moduły kontrolujące i pomiarowe.
Ryzyko pożaru
Pożary będące wynikiem wadliwie działającej fotowoltaiki zdarzają się niezwykle rzadko. Jeżeli już do nich dochodzi, najczęściej winny okazuje się być nieprawidłowy montaż lub projekt. Za bezpośrednią przyczynę można uznać powstanie łuku elektrycznego, będącego efektem złego wyboru szybkozłączek lub nieodpowiedniego poprowadzenia przewodów (np. bez użycia osłon lub wykorzystania niewłaściwych przejść).
Za niewłaściwy montaż zawsze odpowiadają ludzie. Czym zatem powinna cechować się firma zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznych?
Jak wybrać firmę montażową?
Dobra firma, która zajmuje się profesjonalnym montażem instalacji Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), powinna posiadać niezbędne uprawnienia i certyfikaty, a jej pracownicy muszą być należycie przeszkoleni.
Kluczowe jest również umiejętne dopasowanie oferty do potrzeb klienta oraz asystowanie na wszystkich etapach inwestycji – od wstępnego audytu po odbiór instalacji i podpisanie umowy z operatorem.
Specjaliści z zakresu OZE powinni stosować wyłącznie sprzęt renomowanych, znanych firm, stawiających na jakość, i potrafić pomóc nam w przypadku awarii. Istotne jest także techniczne wsparcie po upływie okresu gwarancji.
Dobry monter zadba nie tylko o to, aby główne elementy instalacji posiadały stosowne certyfikaty jakości, ale zweryfikuje również przewody, łączenia, a w razie potrzeby konstrukcje wsporcze i mocowania.
Pamiętajmy, aby nie stawiać na niskiej jakości podwykonawców, którzy do wykonania usługi używają tanich materiałów. Oszczędność finansowa będzie krótkotrwała i pozorna. Bardzo szybko okaże się, że poszczególne elementy montażowe wymagają wymiany lub naprawy, a gwarancja dawno temu się skończyła.
Jeżeli szukasz prawdziwych specjalistów z branży fotowoltaiki, postaw na Alians OZE. Sprawny audyt, szybki montaż, dokładna usługa oraz kompleksowa obsługa posprzedażowa idą w parze z wieloletnim doświadczeniem. Wybierz profesjonalistów i ciesz się z darmowej energii elektrycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.