Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, twierdzi, że wszyscy, którzy uważają, że proces transformacji można przeprowadzić szybciej – mylą się. - Potrzebny jest konsensus społeczny, troska o bezpieczeństwo energetyczne, by uznać transformację za sprawiedliwą – podkreślił podczas konferencji zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą na temat transformacji.
- Rośnie znaczenie i konkurencyjność OZE, co powoduje, że zwiększa się też rola tych źródeł energii i ich pierwszeństwo w systemie elektroenergetycznym. Ta energia wypiera tę opartą na węglu. Przewagę mają ci, którzy produkują taniej, co oznacza import z zagranicy, głównie z Niemiec. Ten import wpływa na nasze bezpieczeństwo energetyczne – mówił wiceminister.
Podkreślił rolę zgody społecznej w procesie transformacji: - Chcę, by wszystko przebiegało w pokoju, amortyzowane osłonami i gwarancjami dla pracowników. Chcę, by umowa społeczna dla sektora górniczego powstała. Program wsparcia będzie opierał się na znanych instrumentach. Koszty nadzwyczajne to m.in. wcześniejsze emerytury górników i pracowników przeróbki, likwidacja majątku. W umowie jest też część inwestycyjna dotycząca wykorzystania węgla także poza energetyką – zdradził Artur Soboń.
Podkreślił, że gotowy jest harmonogram działań, rozłożony w czasie i uzgodniony ze stroną społeczną.
- Mamy też propozycje dla przemysłu okołogórniczego. Jesteśmy na finiszu tych uzgodnień. Nie podaję liczb, nie podaję rozwiązań, bo na to jest zbyt wcześnie. Wczoraj nasze propozycje, co do rozbieżnych kwestii, skierowaliśmy do strony społecznej. Na początku przyszłego tygodnia spodziewamy się odpowiedzi. Zmierzamy do końca i podpisania umowy. Zderzymy ją potem z Komisją Europejską i koniecznością notyfikacji – mówił Artur Soboń.
Podkreślił, że chciałby, aby rola strony społecznej nie zakończyła misji na podpisaniu umowy, ale by brała ona udział w procesie na każdym etapie jego realizacji.
- Jesteśmy też na finiszu wydzielania górniczej części aktywów z energetyki. Planowane jest stworzenie podmiotu, który te aktywa wytwórcze oparte na węglu wchłonie – poinformował.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.