- Skarb Państwa użyje dostępnych prawem narzędzi, by wspierać działania Rafako - zadeklarował w czwartek, 25 marca, podczas posiedzenia sejmowej komisji wiceszef MAP Zbigniew Gryglas. Wskazał, że w kontekście tej restrukturyzowanej prywatnej firmy może chodzić o program ARP Polityka Nowej Szansy.
W czwartek odbyło się posiedzenie sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych - na wniosek grupy posłów, którzy wnioskowali o przedstawienie przez ministra aktywów państwowych, prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu oraz prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju informacji nt. sytuacji w spółce Rafako SA, a także wpływu ewentualnego ogłoszenia upadłości przez spółkę na wzrost stopy bezrobocia w powiecie raciborskim.
Przedstawicielka wnioskodawców, posłanka Gabriela Lenartowicz (KO), wyjaśniając powiązanie tematu dotyczącego prywatnej spółki z działalnością sejmowej komisji, zajmującej się aktywami państwowymi mówiła, że kłopoty Raciborskiej Fabryki Kotłów - największego europejskiego producenta kotłów energetycznych i międzynarodowego czempiona technologicznego w przemyśle energetycznym - to też kłopoty polskiej gospodarki i szans na jej transformację energetyczną.
Lenartowicz uściśliła, że dyskusja dotyczy m.in. możliwego kluczowego miejsca Rafako w transformacji polskiego sektora energetycznego, przed którym stoją wyzwania modernizacji energetyki węglowej, ze szczególnym uwzględnieniem konwersji układów węglowych na gaz, a w dłuższej perspektywie - na wodór. Wymaga to określonych kompetencji w zakresie wykonawstwa, a spółka jest jedynym dużym polskim podmiotem z takimi kompetencjami.
- Tu widzimy sprawę z punktu widzenia naszej komisji - wyjaśniła, dodając też, że skutki ewentualnej upadłości Rafako to m.in. straty dla wielu spółek Skarbu Państwa, szacowane na ok. 1 mld zł.
Posłanka przypomniała, że w styczniu br. Sąd Rejonowy w Gliwicach zatwierdził układ w ramach uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego Rafako, które powinno zakończyć się do końca kwietnia br. Zaznaczyła, że podmioty państwowe, jak Gaz-System, PGE, Polimex-Mostostal czy Energa głosowały przeciw zawarciu układu, co rodziło ryzyko upadłości. MAP nadzoruje spółki Skarbu Państwa, których zachowanie jest kluczowe dla przetrwania Rafako - wskazała.
Posłanka dodała, że wyzwaniem dla spółki jest powrót na rynek i odtworzenie portfela zamówień w obszarze usług i produkcji, obecnie ma ona bowiem trudność z wystawieniem gwarancji należytego wykonania. Przypomniała, że Rafako oczekuje teraz na decyzję ARP o przyznaniu finansowania pomocowego w kwocie 50 mln zł w ramach instrumentu Polityka Nowej Szansy. Dyskusja o ratowaniu Rafako jest istotną częścią debaty o przyszłości polskiej energetyki - akcentowała Lenartowicz.
Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas zapewnił, że rząd chce utrzymywać, odbudowywać i rozwijać kompetencje w kraju - reindustrializacja Polski jest jednym z elementów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zaznaczył, że choć Skarb Państwa ma jedynie pośredni, niewielki udział w Rafako, MAP intensywnie analizuje sytuację w tej istotnej na gospodarczej mapie Polski firmie. Taka firma jest Polsce niezbędna i m.in. dlatego zaangażował się w nią PFR - podkreślił Gryglas.
Jak ocenił wiceszef MAP, obecna sytuacja Rafako to wynik wielu różnych zdarzeń, które miały niekorzystny wpływ, m.in. upadłość jej głównego akcjonariusza, czyli PBG, czy w ostatnim okresie losowe zdarzenia, które też wstrząsnęły firmą. Ministerstwo aktywów i podmioty kontrolowane przez Skarb Państwa dokładały wszelkich starań, aby te problemy firmy, problemy z płynnością finansową, nie wpływały na realizację kluczowych inwestycji w elektroenergetyce i to się udało osiągnąć - uznał.
Wiceminister wyjaśnił też, że niektóre podmioty SP nie wsparły procesu restrukturyzacji Rafako, ważąc decyzje w tej sprawie m.in. z własną sytuacją. Wyraził satysfakcję, że mimo tych decyzji proces restrukturyzacji Rafako przebiega właściwie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.