Nie dojdzie do planowanego wcześniej na ten rok zabezpieczenia wylotów sztolni w górze Soboń. Nie rozpocznie się też monitoring warunków mikroklimatycznych w podziemiach Antonówki. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu musiała zmodyfikować przygotowany kilka lat temu program dotyczący opuszczonych wyrobisk górniczych, stanowiących kryjówki nietoperzy.
Pewne działania założone w tym programie zostały jednak wykonane w minionym roku.
- Zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym projektu pod nazwą „Zabezpieczenia schronień zimowych nietoperzy w wybranych obszarach Natura 2000” w roku 2020 przygotowane zostały projekty techniczne zabezpieczenia dla 9 obiektów, tj.: Sztolni Rycerskiej, Sztolni w Kamieniołomie, Jaskini Imieninowej, Jaskini Nowej, Sztolni nr 7 w Kletnie, Sztolni nr 12 w Kletnie, Sztolni nr 17 w Kletnie, Sztolni nr 27 w Kletnie i Sztolni nad Janową Górą - wylicza Katarzyna Łapińska, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Realizacja dwóch innych zadań, dotyczących niedokończonych wyrobisk górniczych Riese w Górach Sowich, została przeniesiona na rok 2022. Chodzi o „Wstawienie betonowych kręgów zabezpieczonych stalową kratą w Kompleksie Soboń I” oraz „Wykonanie zabezpieczenia wraz ze zwężeniem otworu wejściowego w Kompleksie Soboń II”. Natomiast na lata 2022-2023 przesunięte zostało zadanie związane z monitoringiem warunków mikroklimatycznych w Sztolni w Antonówce niedaleko Kamiennej Góry. W tym przypadku w 2020 r. w procedurze postępowań zamówień publicznych nie udało się wyłonić wykonawcy prac.
Konieczność wykonania zadań ujętych w rozpoczętym programie wynika z obowiązku realizacji zapisów planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000. Ustanowiono je zarządzeniami Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Zakres rzeczowy tego programu nie będzie już rozszerzany.
RDOŚ dopuszcza jednak w dalszej kolejności zaprojektowanie i wykonanie analogicznych zabezpieczeń w innych sztolniach. Obecnie w ramach prac terenowych nad planami zadań ochronnych dla kolejnych obszarów Natura 2000 przeprowadzane są kontrole stanu obiektów stanowiących zimowiska nietoperzy.
– Jeśli któraś z nich potwierdzi pilną potrzebę naprawy, konserwacji, wymiany lub montażu zabezpieczeń wejść do obiektu, wówczas w przyszłości, po uzyskaniu odpowiednich środków finansowych, zostaną podjęte działania zmierzające do wykonania odpowiednich prac - deklaruje Katarzyna Łapińska.
Na 2021 r. zgodnie z uszczuplonym harmonogramem przewidziane są prace w trzech zespołach podziemi. W tym roku nastąpić ma demontaż istniejącego zabezpieczenia oraz wykonanie nowej kraty w Sztolni w Podlesiu oraz w Sztolni Augusta w Górach Sowich. Prócz tego w podziemiach Riese w Górach Sowich znanych jako kompleks Osówka planowana jest wymiana drzwi wejściowych oraz zabezpieczenie i ogrodzenie wylotu szybu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.