Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła spadki indeksów Dow Jones i S&P 500. W dół szedł sektor bankowy, ponieważ Fed nie przedłużył decyzji o obniżeniu wymogów kapitałowych. Straty z czwartku częściowo odrabiały spółki technologiczne, a Nasdaq zyskał prawie 0,8 proc.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 234 punkty, czyli 0,71 proc., do 32.627,97 pkt.
S&P 500 na koniec dnia spadł 0,06 proc., do 3.913,10 pkt.
Nasdaq Composite zyskał 0,76 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.215,24 pkt.
Indeksy, w tym zwłaszcza Nasdaq, zanotowały spadki w skali całego tygodnia. S&P 500 od poniedziałku stracił 0,9 proc., Dow Jones przez tydzień zniżkował 0,3 proc., a Nasdaq stracił 1,3 proc.
Jeśli przyjrzeć się codziennym zmianom cen w ciągu ostatnich siedmiu dni, to mamy do czynienia z meczem ping-ponga. Jednego dnia był to wzrost, a potem spadek - powiedział Michael Mullaney, dyrektor ds. badań rynków globalnych w Boston Partners.
Akcje Goldman Sachs szły w dół o 2 proc., JPMorgan tracił 4 proc., Bank of America i Wells Fargo zniżkowały po 3 proc.
Fed nie zdecydował się na przedłużenie obniżenia wymogów kapitałowych dla banków, które zostały przyjęte na czas pandemii Covid-19. Złagodzenie tzw. dodatkowego wskaźnika dźwigni pozwoliło bankom na wyłączenie papierów skarbowych i depozytów z ich rezerw obowiązkowych.
Wall Street lobbowało za przedłużeniem rozwiązania. Inwestorzy ostrzegają, że decyzja ta może mieć pewne negatywne skutki, jeśli w odpowiedzi banki sprzedadzą część posiadanych przez siebie zasobów skarbowych. Może to spowodować jeszcze wyższe rentowności papierów dłużnych w momencie, gdy szybki wzrost stóp już niepokoi rynki.
To rozczarowująca decyzja dla inwestorów. Było wiele oczekiwań, że Fed będzie się starał przedłużyć rozwiązanie dla dużych banków, biorąc pod uwagę potrzebę zaabsorbowania tak dużej ilości emisji skarbowych - powiedział Jimmy Chang, dyrektor ds. inwestycji w Rockefeller Global Family Office.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.