Jastrzębska Spółka Węglowa uruchomiła specjalną stronę internetową poświęconą metanowi i jego gospodarczemu wykorzystaniu w zakładach spółki. Należy wspomnieć, że 2019 r. W kopalniach JSW ujęto 131,7 mln m sześc. tego gazu z czego gospodarczo wykorzystano 76,9 mln m sześc. Spółka do 2022 r. planuje w kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice zrealizować inwestycje, które pozwolą na ograniczenie emisji metanu do atmosfery łącznie o 80 mln m sześc.
„Informacje, które można znaleźć na stronie dotyczą działań podejmowanych przez JSW w celu redukcji emisji metanu do atmosfery” – informuje biuro prasowe JSW.
Witryna skierowana jest do osób decyzyjnych oraz opiniotwórczych zarówno w Polsce, jak i w Europie zajmujących się problematyką redukcji emisji metanu. Wszyscy zainteresowani dobrymi praktykami w obszarze odmetanowania i gospodarczego wykorzystania metanu znajdą na stronie wiele przydatnych informacji, które dotyczą m.in. rozwoju technologii odmetanowania i gospodarczego wykorzystania metanu stosowanych w JSW SA.
Metan wydziela się przy eksploatacji węgla i stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń naturalnych. Jego potencjał cieplarniany jest 28 razy większy od dwutlenku węgla. Z tego też powodu odmetanowanie i gospodarcze wykorzystanie ujętego gazu to ekonomicznie uzasadniona inwestycja w bezpieczeństwo i ekologię.
Od 2019 r. w JSW działa Biuro Odmetanowania i Zarządzania Mediami Energetycznymi. Tym samym połączono odmetanowanie oraz gospodarcze wykorzystanie metanu.
Obecnie trwa budowa własnych struktur. W każdym zakładzie górniczym utworzono oddziały odmetanowania, w których ogółem znalazło zatrudnienie ponad 200 osób. Służby kopalni przejęły obsługę i serwis stacji odmetanowania oraz nadzór i regulację nad głównymi rurociągami i ujęciami metanu w wyrobiskach podziemnych. Głównym zadaniem powołanych oddziałów jest zwiększenie ujęcia metanu systemem odmetanowania, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa pracującej na dole załogi oraz zmniejszenie emisji metanu do atmosfery.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Teraz, takie inwestycje powinny być w symbiozie z gornictwem, węgiel i metan dwa bratanki, tylko komu się to opłaca?