W czwartek, 11 marca, rozpoczęło się kolejne spotkanie zespołu plenarnego, który pracuje nad umową społeczną dla górnictwa. Jak ocenił szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek, kolejne dwa dni – czwartek i piątek – będą poświęcone uzgadnianiu kluczowych rozbieżności.
- Rozbieżności zostało niedużo, ale to są kluczowe rozbieżności – powiedział przed rozpoczęciem spotkania Hutek.
- Nie będziemy dzisiaj porozumienia spisywać. My musimy te wszystkie rzeczy uszczegółowić i może przez te dwa dni uda się wszystkie rozbieżności i niuanse wyjaśnić. Potem musimy otrzymać wersję do zaakceptowania i wrócić do swoich struktur związkowych, żeby to zaakceptować – dodał.
Jak wskazał, kluczowymi kwestiami wciąż jest zapis dotyczący gwarancji zatrudnienia (resort aktywów nie chce zgodzić się na ustawowe gwarancje) oraz szczegółowe określenie wskaźników funkcjonowania kopalń, które zdaniem związkowców mogą być furtką do wcześniejszego zamykania kopalń niż zostało to zapisane w porozumieniu z września minionego roku.
- Jeśli chodzi o gwarancje zatrudnienia, to mamy pewien zapis, który mógłby to gwarantować na poziomie spółek, ale to musi być co najmniej zapis tej rangi, co układ zbiorowy czy Kodeks pracy. Dalsze rozbieżności dotyczą wskaźników i ich weryfikacji. Ma je weryfikować albo ARP, albo spółka wyznaczona przez ARP. Musimy uszczegółowić te zapisy, żeby nie było np. tak, że w przypadku nierealizowania kontraktów na węgiel przez odbiorców, tak jak ma to miejsce teraz, kopalnia nie będzie spełniała tych wskaźników bez swojej winy. Musimy tego przypilnować, żeby nie było tak, że „z byle powodu” będzie można kopalnię przesunąć na osi, albo wręcz zlikwidować po okresie naprawczym – argumentował Hutek.
Wg informacji przekazanych przez Hutka, pomoc z Polskiego Funduszu Rozwoju, o którą wnioskowała Polska Grupa Górnicza, nie ma być uzależniona od podpisania umowy społecznej.
- PFR jest dogadany i środki mają być do końca marca – powiedział związkowiec.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wiesz jako,będzie szmal a nie ostuda