Kryzys wywołany pandemią oraz przyszłość, w której węgiel będzie odgrywał coraz mniejszą rolę, sprawiają, że nawet znaczący gracze z górniczego zaplecza muszą szukać sposobów na adaptację. Grupa Famur podjęła ostatnio decyzję o „dopasowaniu struktur produkcyjnych do zmieniających się potrzeb rynkowych”. Inna spółka z siedzibą w Katowicach, czyli Bumech, w swoich działaniach postawiła na „ucieczkę do przodu” i nabyła kopalnię Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.
Famur w lutym ogłosił, że w zabrzańskim zakładzie – zajmującym się produkcją hydrauliki siłowej wykorzystywanej w górnictwie – zwolnieniami zostanie objętych 54 pracowników, a 67 zostanie przeniesionych do innego zakładu Famuru.
„Dążąc do dostosowania struktury organizacyjnej do aktualnej sytuacji rynkowej, zarząd Famuru zdecydował o optymalizacji mocy produkcyjnych w zakresie hydrauliki siłowej. W konsekwencji część procesów produkcyjnych związanych z tym obszarem zostanie przekazana do Oddziału w Gorlicach, natomiast pozostała w Oddziale w Zabrzu produkcja zostanie wygaszona” – poinformowano w komunikacie opublikowanym 15 lutego.
Wcześniej były Rybnik i Piotrków
Jak wyjaśniono, działania te mają pozwolić Grupie dostosować swoje zasoby operacyjne do bieżącej i oczekiwanej sytuacji rynkowej przy równoczesnym zachowaniu kompetencji produkcyjnych, techniczno-technologicznych oraz know-how produktowego, umożliwiających produkcję hydrauliki siłowej stosownie do zmniejszonej liczby zamówień dostępnych na rynku.
Podobnie trudne decyzje Famur był zmuszony podjąć w 2020 r. W kwietniu zdecydowano o likwidacji rybnickiej Ryfamy mającej ponad 130 lat tradycji. Zakład wszedł w struktury Famuru po fuzji z Kopeksem. Produkowano w nim przenośniki zgrzebłowe. Tam zwolnieniami objęto ponad 200 osób. Decyzję uzasadniono „zmieniającymi się potrzebami rynkowymi”.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.