Od województwa zachodniopomorskiego aż po województwo podkarpackie mają być w tym roku prowadzone prace poszukiwawcze i zagospodarowanie złóż przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka chce w ten sposób skoncentrować się na pracach w rozpoznanych i dobrze rokujących terenach.
Jak informuje biuro prasowe PGNiG, prace związane z poszukiwaniem i zagospodarowaniem złóż będą koncentrować się, tak jak dotychczas, w głębokim basenie czerwonego spągowca na Niżu Polskim, w miocenie niekonwencjonalnym na Przedgórzu Karpackim oraz w utworach karbonu w północno-zachodniej Polsce i głębokich Karpatach.
Na potrzeby działalności poszukiwawczo-wydobywczej PGNiG dzierżawi grunty zarówno od właścicieli prywatnych jak i podmiotów należących do Skarbu Państwa, w tym od Lasów Państwowych. Współpraca z LP opiera się zdaniem spółki na długoletniej, bardzo dobrej relacji. Nie każdy inwestor może jednak liczyć bezwarunkowo na taką przychylność. Przykładowo w 2019 r. kanadyjska spółka spotkała się z odmową wniosku o dzierżawę działek nr 154, 155/1, położonych na wyspie Wolin w leśnictwie Lubiewo, obręb Świnoujście. Tam na terenie 3,85 ha Kanadyjczycy zamierzali dokonać wylesienia i zbudować wiertnie.
Corocznie PGNiG wykonuje około trzydziestu nowych odwiertów. Niektóre z nich służą celom badawczym, inne rozpoznawczym lub eksploatacyjnym
PGNiG dąży do maksymalnego wykorzystania zasobów eksploatowanych złóż. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, wiedzy i doświadczeniu jesteśmy dziś w stanie osiągać znacznie wyższe współczynniki sczerpania niż w przeszłości. Często wymaga to jednak przeprowadzenia na złożu prac modernizacyjnych, co może powodować czasowe wyłączenie z eksploatacji poszczególnych odwiertów - informuje Biuro Prasowe spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.