Prawie 2,2 mln t węgla wydobyli w ub.r. górnicy z Piasta. Wykonali także ponad 6400 m wyrobisk podziemnych. W tym roku obiecują lepsze wyniki.
– Pandemia mocno dała się nam we znaki. W maju musieliśmy zatrzymać nasze kombajny chodnikowe, w czerwcu roboty prowadziliśmy przez cztery dni w tygodniu i dotyczyło to również wydobycia. Załoga i tak dzielnie się trzymała. W ciągu ub.r. eksploatacja prowadzona była w 6 ścianach, z czego 5 z nich zostało zazbrojonych właśnie w 2020 roku. Obecnie nadal pracujemy trzema frontami eksploatacyjnymi, w pokładach 207, 209 i 209 w II warstwie – wyjaśnia Sebastian Pióro, kierownik robót górniczych w ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit.
Retopal na topie
Ściana 373a w II warstwie pokładu 209 ma wybieg 1828 m. Została wyposażona w 128 sekcji. Jak na warunki Piasta to sporo. Rozpoczęła swój bieg w maju 2020 r. Warunki pracy są tam trudne, za to surowiec charakteryzuje się dobrymi parametrami jakościowymi. To właśnie węgiel z pokładu 209 nadaje się znakomicie do produkcji ekogroszku Retopal, sztandarowego produktu bieruńskiego ruchu.
– Wydobyciu towarzyszy m.in. zagrożenie pożarowe i wodne, ale skutecznie z nimi walczymy. W ub.r. notowaliśmy miesięczne postępy tej ściany na poziomie ponad 130 m. To naprawdę sporo w takich warunkach – dodaje Sławomir Brusik, kierownik działu inwestycji i przygotowania produkcji kopalni.
Warto zatem przypomnieć, że dokładnie przed rokiem załoga Piasta zakończyła sukcesem walkę z wielką wodą. Ściana 373 w pierwszej warstwie pokładu 209 zakończyła eksploatację z końcem 2011 r. Druga w tym samym rejonie niecałe trzy lata później. W zrobach ścian pierwszej warstwy zbierała się woda. Powstał ogromnych rozmiarów zbiornik obejmujący cały zakres ścian zaplanowanych do eksploatacji na najbliższe lata. Wykonano 300 m dodatkowego chodnika w innej partii kopalni, skąd wykonano otwory drenażowe celem odwodnienia zbiornika. Woda schodziła w ilości 8600 kubików na dobę przez bite 5 miesięcy. Dzięki tej operacji możliwe będzie przygotowanie do eksploatacji dwóch bardzo dużych ścian, których złoża oszacowano na 2,5 mln t węgla.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jakby nie ZIEMOWIT to Piasta już dawno nie ma
Brawo dla Piasta! Znów ratuje spółke. Ale wiadomo że jeden Koń tego nie uciągnie
Plany są ambitne... A kombajny stare i słabe. Bez inwestycji w sprzęt dla przygotówek to metry będą na papierze :/
Pojadom z metrami na pełny melok. Zaś GPD bydzie bez piniyndzy.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.