Rozpoczyna się budowa farmy wiatrowej w województwie łódzkim o mocy 30 MW. Inwestycja ma zostać zakończona latem 2022 roku. Projekt Piotrków został zakupiony przez Tauron w grudniu ubiegłego roku - poinformowało biuro prasowe spółki w nadesłanym komunikacie.
- Ta inwestycja to nowe otwarcie Zielonego Zwrotu Taurona. Nasza organizacja zbuduje w tym miejscu farmę wiatrową od zera. Inwestycja ta nie jest więc efektem akwizycji. Tak realizowane inwestycje w OZE to już nie tylko konieczność biznesowa, ale i odpowiedź na oczekiwania naszych klientów i otoczenia, w którym funkcjonujemy - wyjaśnia Wojciech Ignacok, prezes TauronPolska Energia. – Konsekwentnie realizujemy założenia Zielonego Zwrotu Taurona. Przekazujemy do eksploatacji nowe farmy fotowoltaiczne, przyłączamy do sieci elektroenergetycznej dziesiątki tysięcy prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, a także rozwijamy energetykę wiatrową – dodaje prezes Ignacok.
Farmę realizuje konsorcjum złożone z firmy MEGA S.A. jako lidera oraz P&Q Sp. z o.o.
Tauron w grudniu 2020 r. zakupił projekt farmy wiatrowej Piotrków poprzez nabycie spółki WIND T1, która rozwijała projekt o docelowej mocy 30 MW. Na elektrownię zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica, w powiecie piotrkowskim, składać się będzie 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Farma wyprodukuje 90 GWh rocznie, co zaspokoi 35 tysięcy gospodarstw domowych.
W roku 2019 Tauron podwoił moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm wiatrowych w północnej Polsce. Firma aktualnie dysponuje dziewięcioma farmami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW. Tauron zamierza również realizować inwestycje typu offshore na Morzu Bałtyckim.
Wraz ze zwiększaniem mocy w wietrze, Tauron równolegle realizuje projekty budowy farm fotowoltaicznych. W grudniu ubiegłego roku w Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, Tauron uruchomił pierwszą farmę fotowoltaiczną budowaną w ramach programu Tauron PV. Program ten zakłada uruchomienie farm fotowoltaicznych o mocy do 150 MW. Farmy powstają na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron. W pierwszym kwartale 2021 r. do użytku oddana zostanie także elektrownia fotowoltaiczna Choszczno I.
Realizowany od czerwca 2019 r. Zielony Zwrot Taurona, przewiduje zwiększenie do 65% udziału źródeł zeroemisyjnych w miksie wytwórczym Grupy do 2030 roku. Inwestycje w odnawialne źródła energii oraz zastąpienie wyeksploatowanych źródeł konwencjonalnych nisko- bądź zeroemisyjnymi, pozwolą na obniżenie emisyjności Grupy, w perspektywie 2025 r., o ponad 20 proc., a w perspektywie 2030 r. o ponad 50 proc. Do 2025 roku Tauron zamierza mieć ponad 1000 MW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych na lądzie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.