Deweloperzy korzystają obecnie z wielu nowoczesnych form finansowania swoich przedsięwzięć. Na fali są już nie tylko klasyczne kredyty inwestycyjne. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się alternatywy, takie jak model finansowania grupowego. Czym charakteryzuje się taki sposób pozyskiwania środków na inwestycję deweloperską? Odpowiadamy w niniejszym artykule.
Deweloperzy stawiają na alternatywne formy finansowania swoich inwestycji
Panująca obecnie pandemia koronawirusa wywołała kryzys gospodarczy na całym świecie, który ma wpływ na różne gałęzi życia. Sporo zmian zaszło również w branży deweloperskiej. Wielu deweloperów finansowało dotychczas swoje inwestycje za pomocą klasycznych form, takich jak kredyty inwestycyjne od banków. Niestety, obecnie wymagania instytucji bankowych są tak duże, że niektórzy deweloperzy spotykają się z odmową udzielenia finansowania. Dodatkowo, nawet jeżeli bank jest skłonny, by przyznać kredyt, to często koszty zobowiązania są absolutnie nie do przyjęcia dla potencjalnych kredytobiorców.
Na szczęście, obecnie deweloperzy mogą korzystać z alternatywnych form pozyskiwania środków, dzięki którym ich inwestycje mogą zostać zrealizowane bez żadnych opóźnień. O czym mowa? Chodzi tutaj w szczególności o grupowe finansowanie projektów deweloperskich, czyli tzw. equity crowdfunding.
Equity crowdfunding, czyli społecznościowe finansowanie inwestycji deweloperskiej
Społecznościowe finansowanie projektów deweloperskich otwiera przed inwestorami ogromne możliwości. Wielu ekspertów podkreśla, że w tej formie finansowania przedsięwzięć tkwi olbrzymi potencjał. Jest to model inwestowania społecznościowego, który w krajach zachodnich od lat jest już powszechnie obowiązującym standardem. Jest to rozwiązanie, które przynosi korzyści zarówno deweloperowi potrzebującemu kapitału, jak i inwestorom, którzy lokują w tym przedsięwzięciu swoje środki i chronią je przed działaniem inflacji.
Jak sfinansować projekt deweloperski w ramach finansowania społecznościowego? To bardzo proste. W internecie działają specjalne platformy, w których mogą komunikować się ze deweloperzy szukający inwestorów z zainteresowanymi inwestorami. Sporą popularnością cieszy się np. finansowanie dla dewelopera w Social.Estate. Jest to wyspecjalizowana baza zawierająca wyłącznie wyselekcjonowane oferty pochodzące od renomowanych deweloperów.
Finansowanie społecznościowe ma ogromne atuty zarówno dla deweloperów, jak i inwestorów. Deweloper pozyskuje środki na sfinansowanie swojego projektu, zaś inwestorzy mają szansę na udział w zyskach. Co ważne, zazwyczaj próg pozwalający na uczestnictwo w projekcie jest wyjątkowo niski, dlatego jest w zasięgu ręki nawet stosunkowo mało zamożnych osób. Wszyscy inwestorzy otrzymują część zysków z tytułu wynajmu wybudowanej nieruchomości, która jest proporcjonalna do wysokości zainwestowanego kapitału. Deweloper może także zobowiązać się, by w innej formie odkupić udziały od inwestora w określonym czasie wraz z odsetkami.
Inne formy finansowania inwestycji deweloperskich
Do pozostałych form finansowania inwestycji deweloperskich zalicza się:
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.