- Polityka Energetyczna Polski opisuje zmiany w energetyce do 2040 r., ale w każdym etapie zakłada udział węgla w produkcji energii elektrycznej. Będzie ona jednak zastępowana w podstawie przez energię jądrową - powiedział w czwartek, 4 lutego, na antenie radia eM wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń.
Dodał, że stronie społecznej należą się w wyjaśnienia w kontekście PEP 2040, które zostaną przedstawione we wtorek. To właśnie 9 lutego w Katowicach ma odbyć się kolejne spotkanie na temat umowy społecznej dla górnictwa. Poprzednio strony spotkały się 25 stycznia.
- Dzisiaj robimy wszystko, aby zrealizować wrześniowe porozumienie i podpisać umowę społeczną, aby była ona przedstawiona Komisji Europejskiej. Chcemy przede wszystkim zadbać o pracowników sektora górniczego - zapowiedział wiceminister Soboń. Dodał, że Śląsk ma gigantyczny potencjał przemysłowy.
- Najważniejsze w tej chwili to dobrze rozłożyć transformację tego regionu w czasie - przyznał pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
Wiceminister odniósł się także do wtorkowych rozmów w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Powiedział, że rozmowa dotyczyła m.in. programie pomocy dla firm okołogórniczych.
- Różne środki finansowe mogą być w tym celu wykorzystane chociażby na przestawienie produkcji - stwierdził wiceminister Soboń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.