Spółka Restrukturyzacji Kopalń zajmuje się nie tylko likwidacją kopalnią, zarządzaniem mieniem związanym z tymi zakładami oraz tworzeniem warunków dla inwestycji na pokopalnianych terenach. Do jej zadań należy także likwidacja szkód górniczych. Przedsięwzięcia takie jest obecnie realizowane na drodze krajowej 44 w Przyszowicach. To tam powstanie nowy most, a Potok Chudowski i Potok Ornontowicki zostaną uregulowane.
Droga nr 44 poprzednio prowadziła przez most nad potokiem. Jednak jego już nie ma – jak informuje SRK. W jego miejsce pojawił się objazd.
Spółka przypomina, że pięć lat temu na Politechnice Wrocławskiej opracowano na zlecenie kopalni Makoszowy „Analizę możliwości dostosowania mostu nad Potokiem Chudowskim w ciągu DK 44 do przeprowadzenia wód cieku, którego dno zostanie obniżone”. Okazało się to niezbędne ze względu na osiadanie gruntu w następstwie eksploatacji górniczej.
- Firma, która wygrała przetarg na wykonanie robót zaproponowała by zamiast przebudowy najpierw jednej, potem drugiej strony mostu z wprowadzaniem ruchu naprzemiennego, zastosować rozwiązanie kompleksowe. Polega ono na postawieniu mostu tymczasowego, rozebranie starego mostu i zbudowanie go od podstaw, tak by uwzględnić obniżenie dna potoku o ponad 1,8 m – wyjaśnia główny inżynier mierniczo-geologiczny należącej do SRK kopalni Makoszowy Marcin Grzegorzewski,.
Takie rozwiązanie nie utrudnia życia kierowcom, nie wymaga postojów na dodatkowych światłach. Komplikację stanowiła jedynie potrzeba wykupienia działki przy starym moście.
Roboty rozpoczęły się w listopadzie 2020. Obecnie po starym moście zostały już niewiele. Pierwszy etap prac, czyli zlikwidowanie objazdu i puszczenie ruchu przez nowy most ma nastąpić do 30 czerwca 2021. Kolejne etapy to regulowanie 2 km Potoku Chudowskiego i 200 m Potoku Ornontowickiego.
Jak informuje SRK, tu najbardziej czasochłonne okazują się sprawy formalne ponieważ przebudowa potoków spowoduje zmianę linii brzegowej. Tym samym zmienią się granice sąsiadujących działek, co trzeba uzgodnić z ich właścicielami.
Jak podaje SRK, zakończenie całości robót przewidziano na rok 2022.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.