Górnictwo węgla kamiennego jest gałęzią polskiego przemysłu, o której można powiedzieć, że jest wciąż restrukturyzowana. Jednak 2020 r. przyniósł decyzje, które sprawiły, że w Polsce pojawił się na horyzoncie kres wydobycia węgla. Ma to nastąpić w 2049 r.
Oczywiste jest, że zamknięcie kopalń niesie ze sobą szerokie konsekwencje społeczno-gospodarcze. Zagadnieniu temu przyjrzało się Centrum Badań i Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, które opracowało ekspertyzę na zlecenie Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Skupiono się w niej na sytuacji przedsiębiorstw okołogórniczych w Polsce.
Potrzeba szerszego kontekstu
Pierwszy istotny fakt dotyczy liczby osób zatrudnionych w kopalniach. Według opracowania jest to ok. 83 tys. osób. To 2 proc. spośród ogólnej liczby mieszkańców Śląska, których w sumie jest blisko 4,5 mln. Trzeba jednak zauważyć, że ok. 400 tys. osób jest związanych pośrednio z górnictwem i współpraca z nim to źródło ich utrzymania.
Eksperci z Uniwersytetu wskazują, że w związku z tym konieczna jest więc zmiana myślenia o sytuacji ekonomicznej na Śląsku i postrzeganie problemu górnictwa w dużo szerszym kontekście niż dotychczas. Dotyczy to konsekwencji wygaszania kopalń dla dużo szerszej grupy osób i podmiotów oraz wpływu na sytuację gospodarczą całej Polski.
W 2019 r. produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca wynosił na Śląsku od 60,6 do 65,5 tys. zł. Taki rezultat lokował woj. śląskie wśród najbogatszych, przy średniej dla całego kraju wynoszącej 59,6 tys. zł. Zdaniem ekspertów niebawem może być to jednak jedynie wspomnieniem. Uważają oni, że do opisu sytuacji ekonomicznej Śląska nie wystarczy brać pod uwagę górnictwa i tradycyjnie rozumianej branży okołogórniczej. Konieczna jest bowiem ocena realnych konsekwencji zamykania kopalń dla gospodarki i społeczeństwa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.