Jak już informowaliśmy w netTG.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska w czwartek, 14 stycznia przekazało do konsultacji publicznych projekt „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.” – dokumentu, który określa cele w zakresie rozwoju wykorzystania technologii wodorowych w Polsce.
- Ambicją Rządu RP jest rozwój silnych krajowych i lokalnych kompetencji w zakresie wytwarzania kluczowych komponentów z łańcucha wartości gospodarki wodorowej oraz ich wykorzystanie na rzecz utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki przy równoczesnym poszanowaniu środowiska i klimatu. Realizacja strategii wesprze sprawiedliwą transformację energetyczną i doprowadzi do awansu znaczenia polskich technologii w Europie i na świecie – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
W projekcie, który dostępny jest jako załącznik do tej informacji, wskazano 6 koniecznych do osiągnięcia celów:
• wdrożenie technologii wodorowych w energetyce;
• wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie;
• wsparcie dekarbonizacji przemysłu;
• produkcja wodoru w nowych instalacjach;
• sprawna i bezpieczna dystrybucja wodoru;
• stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.
Strategia przewiduje łącznie 40 działań na rzecz realizacji wyznaczonych celów, zmierzających do – jak wyjaśnia resort - wykorzystania polskiego potencjału technologicznego, naukowego i badawczego w zakresie nowoczesnych technologii wodorowych i powstania polskiej gałęzi gospodarki wodorowej.
Projekt określa aktualny stan rynku wodoru, przedstawia podstawowe przeszkody technologiczne i biznesowe oraz wytycza kierunki, w których powinien rozwijać się rynek, aby mógł w kolejnej dekadzie funkcjonować w skali pozwalającej konkurować z paliwami konwencjonalnymi.
Uwagi i opinie do projektu można zgłaszać w terminie 30 dni od dnia przekazania projektu do konsultacji publicznych na adres: wodor@klimat.gov.pl. Odpowiedni formularz jest dostępny w serwisie www.gov.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK