Zaproszenie do przetargu trudno postrzegać w kategoriach nieprzyjaznego gestu wobec kogokolwiek, w tym zwłaszcza dzieci i ich rodziców. Po prostu kopalnia ma się zajmować wydobyciem węgla, natomiast prowadzenie przedszkoli jest zadaniem własnym gminy. Za co najmniej dziwaczny można by zresztą uznać dotychczasowy sposób rozliczeń między partnerami. Oto od 2007 r. kopalnia od obu budynków odprowadziła do miejskiego budżetu około 90 tys. zł podatku od nieruchomości, niepomniejszanego o czynsz dzierżawny z tytułu ich wykorzystywania przez gminę na prowadzenie przedszkoli.
– Nam, jako lokalnemu przedsiębiorcy, nie wypada i nie chcemy wyrzucać dzieci na bruk. Ale nie mamy też jakichkolwiek prawnych możliwości, aby przekazać te budynki miastu w postaci darowizny. Magistrat nie chciał podpisać umowy dzierżawnej na korzystanie z obu nieruchomości. Już w ubiegłym roku poinformowaliśmy więc gminę, że zamierzamy je sprzedać. Jednocześnie domagamy się zwrotu kosztów dzierżawy, proponując rozliczenie nadpłaty w podatku od nieruchomości w bieżących należnościach z tego tytułu, wynoszących około 150 tys. złotych miesięcznie – wyjaśnia Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu „Kazimierza-Juliusza” ds. ekonomiczno-finansowych.
Wiceprezes Wiśniewski podkreśla, że między kopalnią i gminą nie ma „przedszkolnego” konfliktu, zaś wysunięte roszczenie nie jest próbą jego podgrzewania. Ot, kopalnia nie może lekko traktować swoich interesów. Jako najroztropniejsze rozwiązanie problemu uważa więc przystąpienie gminy do przetargu i przejęcie obu budynków.
Eksmisja mało prawdopodobna
Sosnowiec, Przedszkole nr 31 w dzielnicy Ostrowy Górnicze, wtorkowe przedpołudnie. Gromadka maluchów harcuje po placu zabaw. – Przeproście się, podajcie sobie rączki – opiekunka raz-dwa zażegnuje mały konflikt dwójki berbeci. Oba bąki zgodnie biegną już do zabawy w chowanego. Aż chciałoby się, aby problemy dorosłych były rozwiązywane w równie gładki sposób.
A problem z tym przedszkolem, i z innym, nr 33. w Kazimierzu Górniczym, jest. Przez dziesięciolecia obie placówki były zakładowymi przedszkolami kopalni „Kazimierz-Juliusz”. Nastanie gospodarki rynkowej zmieniło tę kolej rzeczy i kopalnia ma się zajmować tym, do czego jest powołana, czyli produkcją węgla. Nic dziwnego więc, że zarząd „Kazimierza-Juliusza” postanowił zerwać z utrzymywaniem sytuacji, w której wśród składników majątku kopalni nadal pozostają oba przedszkola. Na przełomie czerwca i lipca br. zamieścił więc w prasie, m.in. w „Trybunie Górniczej”, anonse o przetargu na oba budynki. Dzień jego rozstrzygnięcia wyznaczył na 24 sierpnia br.
Oba przedszkola roztaczają opiekę nad prawie 190 dziećmi, w tym nad pociechami – wprawdzie w niewielkiej części – górników sosnowieckiej kopalni. Nic więc dziwnego, że, po lekturze przetargowych inseratów, część rodziców wpadła w popłoch. Zebrali się w Przedszkolu nr 31, występując z „Apelem do zarządu Kompanii Węglowej Kazimierza-Juliusza w sprawie zagrożonej działalności przedszkoli w Kazimierzu Górniczym i Ostrowach Górniczych”. Ich odezwa zawierała dwa postulaty. Pierwszy, o unieważnienie przetargu na zbycie budynków przedszkoli przy Ogrodowej i Gałczyńskiego. I drugi, o przekazanie obu nieruchomości gminie Sosnowiec na kontynuację ich dotychczasowej działalności.
Uzasadnieniem apelu był taki mniej więcej wywód: kopalnia jest państwowa, jej właściciel, tj. Katowicki Holding Węglowy, jest spółką państwową, zatem i oba budynki są de facto państwowe. Później już padają argumenty sentymentalne, odwołujące się do „65 lat służby społeczeństwu” i troski „o wychowanie i rozwój następnych pokoleń”.
– W kilka dni później spotkaliśmy się z prezesem „Kazimierza-Juliusza” Zbigniewem Kościelniakiem. Uspokajał, że wszystko będzie w porządku i nie musimy lękać się zamknięcia przedszkoli – mówi Dorota Radecka, dyrektor Przedszkola nr 31.
Sygnały i z kopalni, i z sosnowieckiego Ratusza są równie uspokajające.
– Nie ma konfliktu między samorządem i kopalnią. Działalność przedszkoli w roku szkolnym 2010/2011 nie jest w najmniejszym stopniu zagrożona – deklaruje Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu kopalni ds. ekonomiczno-finansowych.
– Przedszkolaki nie pozostaną bez opieki. Obie strony wykazują dobrą wolę w sprawie przejęcia przez miasto obiektów przy ul. Gałczyńskiego i Ogrodowej, w których mieszczą się przedszkola – ogłoszono na stronie internetowej sosnowieckiego magistratu po spotkaniu pod koniec lipca przewodniczącego Rady Miasta Daniela Miklasińskiego i prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego z zarządem „Kazimierza-Juliusza”.
Ratusz wystąpił do ministra gospodarki z pytaniami o dwie możliwości: bądź uzyskania zgody na nieodpłatne przekazanie obu budynków gminie, bądź na ich zakup w trybie bezprzetargowym.
– Czekamy na odpowiedź. Aby pójść na rękę władzom miasta, najprawdopodobniej o miesiąc przesuniemy termin rozstrzygnięcia przetargu – deklaruje wiceprezes Wiśniewski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To przynajmkniej jest uczciwe postawienie sprawy.