Ostatnia skrócona sesja w 2020 r. na nowojorskich giełdach zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów. Analitycy zastanawiają się, co przyniesie 2021 rok po trudnym 2020, przeplatanym historycznymi rekordami i mocnymi spadkami z powodu epidemii.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,65 proc. i wyniósł 30 606,48 pkt. Dla tego indeksu to piąty w ciągu sześciu dni dzień wzrostów i nowy rekord notowań, poprawiony wobec środowego zamknięcia o 4 punkty.
S&P 500 zwyżkował 0,64 proc. i wyniósł 3756,07 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,14 proc., do 12 888,28 pkt.
W perspektywie rocznej DJI urósł o 7,2 proc., S&P 500 o 16,3 proc., a Nasdaq dodał 43,6 proc., co stanowi największy roczny rekord w indeksie spółek przemysłowych od 2009 r.
Inwestorzy przygotowują się do pożegnania 2020 roku, który na rynkach był prawdziwym "rollercoasterem" z powodu pandemii koronawirusa. Następna sesja na nowojorskich giełdach odbędzie się w poniedziałek, 4 stycznia.
Analitycy przypominają, że akcje spadały ostro w lutym i marcu, gdy epidemia SARS-CoV-2 nabierała tempa poza Chinami, zmuszając rządy wielu państw do nakładania restrykcji gospodarczych. Doprowadziło to do głębokich spadków PKB w drugim kwartale i praktycznego zamarcia gospodarczej aktywności.
Indeks S&P 500 spadł w tym okresie w szybkim czasie z historycznych szczytów o ponad 30 proc.
Po sięgnięciu dna w drugiej połowie marca, dzięki potężnym działaniom banków centralnych, w tym Fed, rynki akcji dynamicznie zaczęły odrabiać straty.
Do końca 2020 roku główne amerykańskie indeksy zdołały jeszcze kilkakrotnie pobić swoje historyczne maksima. W ostatnim czasie poprawa nastrojów na giełdach to przede wszystkim efekt nadziei związanych z pojawieniem się szczepionki i oczekiwań na poprawę sytuacji gospodarczej na świecie w 2021 roku.
- To było bezprecedensowe. Nie zdarzyły nam się nigdy w przeszłości takie emocje - powiedział Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny z CFRA Research, podsumowując kończący się rok.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.