W ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice trwa realizacja projektu zagospodarowania metanu, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracującej na dole kopalni załogi, a dodatkowo produkcja energii elektrycznej oraz ograniczenie do minimum oddawania tego gazu do atmosfery.
- Projekt zakłada uruchomienie kolejnych czterech silników o mocy 4 MW każdy. W sumie już z zainstalowanymi wyprodukują ok. 20 MW energii elektrycznej – Sebastian Ostrowski, główny elektryk urządzeń elektrycznych w ruchu Szczygłowice.
Budowana właśnie stacja odmetanowania nr 2 jest praktycznie na ukończeniu. Nowoczesna rozdzielnia, która będzie dystrybuować energię z wszystkich zabudowanych agregatów prądotwórczych, zostanie oddana do użytku w pierwszym kwartale 2021 r.
We wstępnym etapie, który zakończy się w 2022 r., zostaną oddane do użytku dwa agregaty o mocy 4 MW każdy. Kolejne dwa, o tej samej mocy, będą uruchomione w 2023 r. Cała inwestycja zapewni kopalni niezależność energetyczną. Mało tego. Ruch Szczygłowice uzyska nawet zdolność do oddawania wyprodukowanej energii do sieci energetycznej. Tak będzie zwłaszcza w weekendy, gdy zapotrzebowanie na energię jest znacząco mniejsze.
W kopalni Knurów-Szczygłowice wdrożony zostanie również projekt odzysku ciepła z silników gazowych powiązany z budową agregatów prądotwórczych. Ciepło z silników wykorzystane zostanie do ogrzewania infrastruktury kopalnianej, a w szczególności do uruchamiania na powierzchni centralnej klimatyzacji służącej do schłodzenia dołowych rejonów zagrożonych przekroczeniami temperatury powyżej 28 st. C.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.