Według analityków oczekuje się, że prawie wszystkie ceny surowców i metali będą średnio wyższe w 2021 r. w ujęciu rok do roku.
Autorzy opracowania wskazują, że ceny metali odnotowały imponujące odreagowanie w okresie od II do IV kwartału, po spadku z początku roku z powodu pandemii COVID-19. Średnie ceny w 2020 r. są jednak niższe niż te z 2019 r.
Agencja twierdzi, że w 2021 r. ceny będą wspierane przez szersze i głębsze globalne ożywienie gospodarcze, gdy dostępne będą szczepionki przeciwko COVID-19. Dostęp do szczepionek ma też pomóc zmniejszyć zakłócenia w działalności w wielu kluczowych krajach.
Działalność wydobywcza i metalurgiczna mają więc w 2021 r. liczyć na zdecydowaną poprawę warunków swojego funkcjonowania po tym, jak w 2020 r. w sektorach wystąpiły znaczne zakłócenia spowodowane narzuconymi przez rządy środkami blokującymi oraz surowszymi protokołami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa.
Według autorów raportu dotyczyło to w szczególności rynku miedzi, ponieważ Peru i Chile, które mają duży udział w wydobyciu, zostały znacząco dotknięte pandemią.
Ożywienie światowego popytu na minerały i metale w 2021 r. ma wynikać m.in. z rosnącego popytu w Chinach. Także w innych krajach, w których ich działalność wydobywcza i metalurgiczna zostały zakłócone, nastąpić ma szybkie ożywienie produkcji.
W długofalowej perspektywie autorzy opracowania przewidują także, że ze względu na rozwój technologii OZE będzie rósł popyt na surowce wykorzystywane w produkcji tego typu instalacji.
W raporcie zaznaczono także, że choć szacunki na 2020 r. pogarszały się wraz z postępem pandemii od kwietnia do listopada, w rezultacie perspektywy na 2021 r. uległy poprawie. Wynika to prawdopodobnie z odkładania przez firmy projektów rozwojowych z 2020 na 2021 rok i skupienia się na oszczędnościach w okresie pandemii.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.