- Z powodu pandemii koronawirusa, która wpłynęła na ograniczenie ekologicznej aktywności samorządów, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach nie przyznał nagród w dwóch z pięciu kategorii tegorocznej edycji konkursu "Zielone czeki".
W tym roku regionalne wyróżnienia, wręczane od 26 lat za działalność na rzecz ochrony środowiska, przyznano w nowej formule - z kilkumiesięcznym opóźnieniem spowodowanym pandemią. Na początku 2020 r., jeszcze przed rozwojem jej pierwszej fali, katowicki WFOŚiGW sygnalizował potrzebę zmian dotyczących regulaminu i uczestników konkursu. Wprowadzono też nowe kategorie.
W tym roku nagrody za działalność na rzecz ochrony środowiska w woj. śląskim miały zostać przyznane w pięciu kategoriach: Ekologiczna osobowość roku, Ekogmina roku, Najaktywniejsza gmina roku walcząca ze smogiem i niską emisją, Inwestycja proekologiczna oraz Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody i edukacji ekologicznej.
W środę zespół prasowy katowickiego WFOŚiGW poinformował jednak, że w 27. edycji konkursu bez nagród głównych pozostały dwie kategorie: Ekogmina roku i Walka ze smogiem i niską emisją - najaktywniejsza gmina roku. Przyznano cztery czeki oraz pięć wyróżnień.
- W dwóch kategoriach kapituła rekomendowała nieprzyznanie nagród. Uznaliśmy, że niestety zaangażowanie gmin jest jeszcze zbyt małe, a poza tym żadna ze zgłoszonych do konkursu nie wyróżniała się na tle innych. Jedynie gmina Olsztyn otrzymała wyróżnienie za jej ekologiczne działania - wyjaśniła przewodnicząca kapituły "Zielonych czeków", członkini zarządu woj. śląskiego Izabela Domogała.
Ekologiczną osobowością roku został Dariusz Tlałka z Kęt. Jako "naukowiec nieprofesjonalny", ale pasjonat przyrody, wydał liczne publikacje naukowe i popularno-naukowe w dziedzinie pteridologii (nauki o paprotnikach). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Jego zainteresowania zaowocowały m.in. odkryciami nowych stanowisk gatunków, podaniem pierwszych notowań wystąpienia gatunków w Polsce, znalezieniem i udokumentowaniem nowego taksonu paproci. Jego zbiory wzbogaciły zielniki naukowe Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wyróżnienia otrzymali Anna Tropper z Potępy za zaangażowanie w ekologię i edukację ekologiczną dzieci i dorosłych oraz Daniel Kiełpiński z Katowic za opracowywanie autorskich programów warsztatowo-edukacyjnych na rzecz zmian przyzwyczajeń i poszanowania energii w trosce o środowisko.
Zgodnie ze zmienionym regulaminem, w konkursie mogły wziąć udział w tej edycji już nie tylko osoby fizyczne, ale również gminy, jednostki samorządu, przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe.
Inwestycją proekologiczną roku uznano kompleksową termomodernizację schroniska dla bezdomnych zwierząt samorządu Katowic. Wyróżnione zostało miasto Kalety za projekt "Utworzenie kaletańskiej pasieki edukacyjnej".
W kategorii programów i akcji na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej zielony czek otrzymało Polskie Stowarzyszenie na rzecz osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koła w Pszczynie z siedzibą w Piasku. Zorganizowało ono akcję zbierania puszek i plastików o zasięgu powiatowym, prowadzi ekoogród warzywny, wykonuje nasadzenia roślin, prowadzi odzysk wody deszczowej i stworzyło ogród sensoryczny. W działania zaangażowani są m.in. podopieczni z wielodysfunkcyjną niepełnosprawnością intelektualną, dla których jest to forma zajęć.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.