- Neutralność klimatyczna to ogromna szansa i wyzwanie dla polskich przedsiębiorstw oraz gospodarki - oceniła Konfederacja Lewiatan, komentując klimatyczne wyniki szczytu UE. Większa redukcja emisji gazów cieplarnianych ułatwi neutralność klimatyczną - dodano.
Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że przywódcy Unii Europejskiej osiągnęli w piątek porozumienie w sprawie zwiększenia celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. "Postanowiliśmy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku" - napisał. Rozmowy w tej sprawie trwały w nocy w Brukseli na szczycie UE.
"W ostatnim czasie Komisja Europejska zaproponowała podwyższenie celu redukcyjnego gazów cieplarnianych na rok 2030 z 40 proc. na 55 proc. Przywódcy krajów unijnych zaakceptowali (...) ten ambitny plan" - przekazał w piątkowym komentarzu Lewiatan.
Dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan Dorota Zawadzka-Stępniak wskazała, że "większa redukcja emisji gazów cieplarnianych ułatwi osiągnięcie neutralności klimatycznej".
"Biznes popiera cel neutralności klimatycznej, a porozumienie w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku jest ważnym krokiem na tej drodze. Neutralność klimatyczna to ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców do zbudowania przewag konkurencyjnych naszej gospodarki, wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań i zagwarantowania przyjaznej społecznie transformacji" - powiedziała cytowana w komunikacie Zawadzka-Stępniak.
Zdaniem Lewiatana, "bardzo ważne znaczenie dla Polski w dochodzeniu do neutralności klimatycznej będzie miało wsparcie finansowe dla transformacji energetycznej i technologicznej ze strony UE i wykorzystanie mechanizmu sprawiedliwego podziału obciążeń z uwzględnieniem środków kompensujących dla poszczególnych państw członkowskich".
"Z punktu widzenia społecznego, jak i gospodarczego jedynie sprawiedliwa transformacja może zakończyć się sukcesem" - wskazano.
Lewiatan przekazał, że biznes popiera cel neutralności klimatycznej, ale widzi brak strategii rządu w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu.
"Z badań Lewiatana wynika, że 93 proc. polskich przedsiębiorców uważa, że podwyższenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 55 proc. w 2030 roku ułatwi osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku" - zauważa Konfederacja Lewiatan.
Obecny cel to ograniczenie emisji o 40 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem z roku 1990.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.