Pociągi dalekobieżne ominą Bytom i Tarnowskie Góry, a część składów pospiesznych w drodze z Katowic do Krakowa pojedzie z ominięciem Mysłowic. Powodów do zadowolenia nie będą też mieć pasażerowie w Orzeszu Mieście i Łaziskach Średnich, które utracą ponad połowę liczby dotychczasowych połączeń. Nowy rozkład jazdy pociągów, jaki zacznie obowiązywać od niedzieli, 13 grudnia, jednym przyniesie nowe połączenia, innym - rozczarowanie.
Przez Orzesze Miasto i Łaziska Średnie prowadzi linia kolejowa łącząca Tychy z Rybnikiem. Jeździ nią kilka pociągów pospiesznych PKP Intercity, jednak żadne z nich nie zatrzymują się na dwu wymienionych przystankach. W obecnym rozkładzie jazdy staje tam tylko codzienny pociąg Racibor Kolei Śląskich - przed południem w stronę Katowic, po dwunastej w kierunku Raciborza. Po zmianie rozkładu w Orzeszu Mieście i Łaziskach Średnich będzie się zatrzymywać już tylko jeden pociąg w ciągu dnia po godzinie szesnastej, czyli popołudniowy skład w kierunku Katowic. W przeciwną stronę odjazdów nie będzie.
Jeszcze bardziej skurczy się szczątkowa już liczba pociągów dalekobieżnych na tzw. Węglówce, czyli linii prowadzącej przez Bytom i Tarnowskie Góry. Rok temu te miasta utraciły jedyne połączenie z Gdynią oraz nocny pociąg do Warszawy. Teraz wraz ze zmianą rozkładu jazdy przestanie tamtędy jeździć pociąg Hutnik, łączący Bielsko-Białą z Olsztynem. Nie będzie też pociągu Wielkopolanin do Krakowa, a jedynym całorocznym pociągiem pospiesznym na tej trasie będzie Spodek relacji Katowice - Poznań.
Po raz pierwszy od lat w Bytomiu ma też nie być żadnych pociągów wakacyjnych latem 2021 r. Jedynym sezonowym pociągiem przewidzianym w nowym rozkładzie jest Podhalanin z Zakopanego przez Poznań i Rzepin do Szczecina. Trasą przez Bytom i Tarnowskie Góry ma on jednak jeździć tylko od grudnia do marca. W wakacje letnie pojedzie okrężnie przez Zabrze i Gliwice.
W nowym rozkładzie zyska nieco na znaczeniu stacja Sosnowiec Południowy. Zatrzymywać się na niej będą m.in. pociągi pospieszne Chemik z Katowic do Płocka czy Sztygar do Lublina, a także od 25 grudnia do 11 stycznia nocny pociąg Pogórze z Wrocławia do Przemyśla. Ten ostatni pojedzie przez Sosnowiec Południowy, omijając w ten sposób Mysłowice. Po 27 stycznia z pominięciem Mysłowic ma też kursować pociąg Galicja z Ostravy do Przemyśla, a od 19 grudnia do 27 stycznia i od 19 lutego do 12 marca także pociąg Matejko ze Szczecina do Przemyśla. Prócz tego szereg pociągów pospiesznych i ekspresowych przejeżdżać będzie przez Mysłowice bez postoju.
Wspomniany już pociąg Pogórze omijać będzie nie tylko Mysłowice, lecz od 25 grudnia do 11 stycznia także Zabrze. W tych dniach kursować będzie objazdem przez Rudę Kochłowice i Zabrze Makoszowy, bez postojów na tych stacjach.
Bielsko-Biała utraci bezpośrednie całoroczne połączenie ze Świnoujściem, a tym samym z Nową Solą, Kostrzynem nad Odrą czy Szczecinem. Kursujący tam obecnie pociąg pospieszny PKP Intercity Szyndzielnia od 13 grudnia jeździć będzie bowiem z Bielska-Białej do Ustki przez Rawicz, Szczecinek i Słupsk. Nowością w Bielsku-Białej będzie też pociąg Morcinek do Lublina przez Tychy i Koniecpol.
Po kilku miesiącach przerwy Żory na powrót staną się stacją węzłową. Na trasę Żory-Chybie wróci bowiem w soboty i niedziele pociąg Kolei Śląskich Kubalonka relacji Gliwice - Wisła Głębce. Tym samym kolejowe połączenia odzyska Strumień. Pociągi wrócą też na trasę Chybie - Skoczów - Wisław Głębce, ale tylko na trzy miesiące. Przewidziano teraz zimową przerwę w pracach remontowych, które na razie przeprowadzono tylko między Zabrzegiem a Skoczowem. Odcinek od Skoczowa do Wisły ma być remontowany w 2021 r.
Zmienią się utrudnienia na kolejowym węźle kędzierzyńskim. Pociąg Pilecki z Warszawy do Raciborza zacznie ponownie wjeżdżać na stację Kędzierzyn-Koźle, tym samym skasowane będą postoje w Sławięcicach. Za to pociąg Szyndzielnia wyznaczony będzie mieć postój n przystanku Kędzierzyn-Koźle Azoty, zamiast na głównej stacji w tym mieście.
Nowy rozkład jazdy pociągów obowiązywać ma do 11 grudnia 2021 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.