W niedzielę, 29 listopada, minęły cztery lata od katastrofy w kopalni Rudna, w której życie straciło 8 górników. Tego też dnia w spółce obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Wypadków. W jego ramach złożono kwiaty pod tablicą, którą znajduje się przed siedzibą KGHM w Lublinie.
Tablica została odsłonięta w 2017 r., w pierwszą rocznicę tragedii w ZG Rudna. Głaz, na którym jest umieszczona, pochodzi z rejonu katastrofy. Osiem mniejszych kamieni okalających go symbolizuję ośmiu górników, którzy stracili wówczas życie.
Przypomnijmy, że 29 listopada 2016 r. w ZG Rudna doszło do samoistnego tąpnięcia górotworu. Miało one miejsce w polach eksploatacyjnych XXI/2 i XXI/1 oddziału G-23 oraz w wyrobiskach komór maszyn ciężkich KMC oddziału C-23 w rejonie Rudna Północna, na głębokości ok. 1130 m. Wstrząs wystąpił o godz. 21:09, a jego energię oszacowano na 1,0 x 10^8 J.
Akcję ratowniczą prowadzono przez blisko 24 godziny z udziałem 29 zastępów ratowniczych własnych i z Jednostki Ratownictwa Górniczo Hutniczego z Sobina przy współudziale czterech lekarzy ratowników. Akcja polegała na penetrowaniu wyrobisk przez zastępy ratownicze w celu zlokalizowania pozostałych poszkodowanych oraz ręcznym przebieraniu urobku w celu ich uwolnienia. W katastrofie zginęło 8 górników. Ponadto stwierdzono 21 wypadków, które zakwalifikowano jako lekkie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.