Na świecie produkuje się ok. 60 mln t siarki rocznie. Jednym ze sposobów jej pozyskania jest eksploatacja złóż tzw. siarki rodzimej (minerał z gromady pierwiastków rodzimych zawierający głównie siarkę elementarną). Od kilku lat obserwuje się jednak w gospodarce światowej radykalny spadek wydobycia siarki rodzimej.
Jak wyjaśnia PIG-PIB, metoda ta jest kosztowna, dlatego jest ona zastępowana tanio pozyskiwaną siarką odzyskiwaną z zasiarczonych złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. W Polsce udokumentowano cztery złoża zasiarczonej ropy naftowej i gazu ziemnego. Odzysk jej prowadzony jest przez PGNiG na złożach BMB (Barnówko – Mostno – Buszewo), Cychry, Zielin oraz okresowo ze złoża Górzyca.
Udokumentowane polskie zasoby siarki rodzimej w roku 2019 wynosiły 494,29 mln t, a siarki ze złóż gazu ziemnego i ropy naftowej nieco ponad 390 tys. t. Wydobycie siarki rodzimej w dotychczas eksploatowanej kopalni Osiek spadło w stosunku do roku 2018 i wyniosło 555,5 tys. t. W roku 2019 rozpoczęto eksploatację ze złoża Basznia-1, jednak wydobycie było niewielkie i wyniosło ok. 13 tys. t. Łączne wydobycie w roku 2019 wyniosło 568,24 tys. t, natomiast w wyniku odsiarczania złóż gazu ziemnego i ropy naftowej uzyskano ok. 25 tys. t surowca, wykorzystywanego w bardzo wielu gałęziach przemysłu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.