Zwolnienia grupowe mają objąć 360 pracowników Polskiej Grupy Górniczej. Chodzi o emerytów zatrudnionych w spółce. O planowanych zwolnieniach grupowych zarząd PGG poinformował przedstawicieli 13 central związkowych w piśmie wysłanym w piątek, 13 listopada.
„Działając jako zarząd Polskiej Grupy Górniczej SA z siedzibą w Katowicach (dalej jako Pracodawca lub PGG), na podstawie art. 2 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1969 z późn. zm.), informujemy, iż z uwagi na konieczność zmniejszenia zatrudnienia spowodowaną trudną sytuacją finansową Spółki, Pracodawca zamierza dokonać zwolnień grupowych pracowników PGG z przyczyn niedotyczących pracowników” – można przeczytać w piśmie.
Jak poinformował zarząd PGG, zwolnienia mają objąć 360 osób, w tym 284 pracowników dołowych, 55 pracowników administracyjno-biurowych i 21 pracowników powierzchni. Bieg wszystkich wypowiedzeń ma się rozpocząć 1 stycznia 2021 r. „Proponowane są następujące kryteria doboru pracowników do zwolnienia: a) Podstawowe: nabycie uprawnień emerytalnych przed dniem 01.11.2020 r.; b) Pomocnicze/dodatkowe: brak wpływu rozwiązania umów z wytypowanymi pracownikami na normalne funkcjonowanie danej jednostki (komórki) organizacyjnej PGG” – napisano w piśmie.
Konieczność zmniejszenia zatrudnienia
– Z uwagi na konieczność zmniejszenia zatrudnienia spowodowaną trudną sytuacją finansową Spółki, pracodawca zamierza dokonać zwolnień grupowych pracowników PGG posiadających uprawnienia emerytalne, z przyczyn niedotyczących pracowników. Zamiarem zwolnienia objętych jest 360 pracowników. W związku z powyższym uruchomiono procedurę konsultacyjną z organizacjami związków zawodowych, która ma na celu zawarcie porozumienia w tej sprawie. Pracownicy objęci zwolnieniem otrzymają odprawy zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa – przekazał Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.
Odprawy uzależnione będą od stażu pracy: w przypadku pracowników zatrudnionych w PGG krócej niż 2 lata ich wysokość wyniesie jednomiesięczne wynagrodzenie, dla pracowników pracujących w spółce od 2 do 8 lat – dwumiesięczne wynagrodzenie, a dla pracowników zatrudnionych ponad 8 lat – trzymiesięczne wynagrodzenie.
Jak zaznaczył Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności w PGG, propozycja zarządu spotkała się ze sprzeciwem związku.
– Zarząd rozmawiał z nami na ten temat wcześniej i nie podpisaliśmy tego dokumentu. Nie będzie zgody na takie rozwiązanie, ale nie dlatego, że nie zgadzamy się na odejście emerytów i nie widzimy konieczności ich odejścia. Wiadomo, że jak nie będą odchodzić emeryci, to zamiast tego stoimy przed sytuacją, kiedy musieliby odejść młodzi pracownicy, a nikt chyba nie wyobraża sobie takiego rozwiązania problemu – powiedział Hutek. – Natomiast nie zgadzamy się na takie rozwiązanie, bo byłoby nie fair w stosunku do tych pracowników, którzy wcześniej już odeszli – dopracowali do emerytury, zdecydowali się odejść i nie dostali takich pieniędzy, jakie się oferuje teraz emerytom za odejście. Oni nie mieli szans dostać tak dużych odpraw i to jest niesprawiedliwe – dodał związkowiec.
Jak zaznaczył szef Solidarności w PGG, zarząd spółki może przeprowadzić zwolnienia grupowe, o których mowa w piśmie, bez zgody związków zawodowych. O takim rozwiązaniu w piśmie z 13 listopada informują również członkowie zarządu PGG.
Oczekiwanie na propozycję
„Jednocześnie Pracodawca zwraca się o przedstawienie przez zarząd organizacji związkowej własnych propozycji dotyczących przedstawionych zwolnień grupowych w terminie do 14 dni, tj. do dnia 27.11.2020 r. Pracodawca proponuje odbycie wspólnego spotkania upoważnionych przedstawicieli organizacji związkowych w dniu 30.11.2020 r. w celu opracowania wspólnego projektu porozumienia w sprawie przeprowadzenia procedury zwolnień grupowych, przewidzianego w art. 3 ust. 1 powołanej wyżej ustawy. W razie niezawarcia porozumienia w terminie ustawowym 20 dni liczonych od dnia otrzymania tego zawiadomienia, tj. do dn. 03.12.2020 r., zgodnie z art. 3 ust. 4 ww. wymienionej ustawy, Pracodawca uprawniony będzie do unormowania zasad dokonywania zwolnień grupowych w wydanym samodzielnie regulaminie – uwzględniając, w miarę możliwości, propozycje przedstawione w ramach konsultacji przez zakładowe organizacje związkowe” – napisano w piśmie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A ci którzy maja 50 lat i jeszcze pracują sa wdowami lub wdowcami i otrzymują renty rodzinne bo takie sa przepisy w Polsce też mogą odejść bo mają 2 wypłaty - swoją i 85 prac. z ZUS
Nie rozstaną się szefowie działów i nadsztygarzy bo obliczyli ,że za małą emeryturę dostaną i pracują dalej a ,że są niezastąpieni to ich nie zwolnią , niezbędni też sa kalfaktorzy i górnicy warsztatowi zatrudnienieni na umowę zlecenie boczkiem w PGG ,oczywiście wszyscy są niezastąpieni ,przydają się do remontów tych rowerów kopalnianych bo torowiska i tabor nie doczekają w całości do SRK
Tuzy jak z zmieniają stanowiska żeby stać się niezbędnymi dla funkcjonowania zakładu. Z tych ponad 366 osób sporo nie odejdzie bo...