Mimo upływu 40 lat, jakie minęły od podpisania Porozumienia Jastrzębskiego – ideały, o które wtedy walczyli jastrzębscy górnicy, są nadal ważne i aktualne. Dlatego rocznicowe uroczystości – w tegoroczne Święto Niepodległości – przygotowała Fundacja JSW. Tysiące świeczek, zarówno tych wirtualnych, jak i rzeczywistych, były dowodem pamięci o górnikach–bohaterach, którzy w 1980 r. rozpoczęli marsz do wolnej Ojczyzny - poinformowali przedstawiciele spółki w nadesłanym komunikacie.
– Święto Niepodległości, które było kulminacją naszych uroczystości, wybraliśmy z pełną rozwagą. To przecież dzień, w którym oddajemy hołd bohaterom narodowym, a do tego grona należą też górnicy jastrzębskich kopalń, którzy 40 lat temu mieli odwagą upomnieć się o wolność i godność dla nas wszystkich. Jesteśmy górnicza wspólnotą, która nawet w dobie pandemii przypominać będzie całej Polsce, że w jastrzębskich kopalniach też rodziła się niepodległa Ojczyzna – powiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
O roli, jaką w najnowszej historii Polski odegrali jastrzębscy górnicy, świadczy też Patronat Narodowy który Prezydent Rzeczypospolitej objął nad „Obchodami 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski Ślad w 100-leciu Niepodległej RP”. Uroczystości przygotowała Fundacja JSW.
Świętowanie rocznicy rozpoczęło się w miejscu szczególnie zapisanym w historii. Kopalnia „Zofiówka” - wtedy „ Manifest Lipcowy” - była zakładem, w którym zawarto Porozumienie Jastrzębskie. To tam otwarto wystawę archiwalnych fotografii Józefa Żaka, dokumentujących wydarzenia sprzed 40 lat.
To wtedy prości górnicy, bez sztabu doradców, przygotowali i wynegocjowali niezwykłą umowę, opartą na społecznej solidarności i szacunku dla ludzi pracy. Umowa była pierwszym krokiem w stronę wolności. – NSZZ „Solidarność” jest spadkobiercą tych społecznych postulatów, o których nikomu nie pozwolimy zapomnieć – oświadczył podczas wernisażu Roman Brudziński, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” JSW.
To nie była jedyna wystawa fotografii, która była elementem rocznicowych uroczystości. W kościele pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju odbył się wernisaż zatytułowany „Zasłużony Kapelan Solidarności”, poświęcony ks. prałatowi Bernardowi Czerneckiemu. Prezentowane zdjęcia ukazują postać wybitnego człowieka, niezwykłego kapelana i gorącego patrioty, który wraca wspomnieniami do rodzinnego Kobióra , gdzie zaczęła się jego życiowa droga kapelana ludzi pracy.
W tym samym kościele odprawiona został msza za Ojczyznę, która koncelebrowana była pod przewodnictwem ks. prałata Czerneckiego. To on był budowniczym i wieloletnim proboszczem kościoła „Na Górce”, wzniesionego 40 lat temu przez jastrzębskich górników i ich rodziny, wbrew ówczesnym komunistycznym władzom.
– W murach tej świątyni górnicy Porozumienia Jastrzębskiego i ich następcy zawsze mogli liczyć na pomoc i wsparcie Kapelana „Solidarności”, duszpasterza i niezwykłego człowieka, którego życie i postawa są i będą dla nas wzorem do naśladowania, inspiracją do tego, by zawsze być lepszym człowiekiem – powiedział Sławomir Kozłowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w JSW.
Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego miały też artystyczny wymiar, dzięki koncertowi pt. „ Heroizm Witolda Pileckiego”, który także odbył się w kościele „Na Górce”.
– Artystyczną formułą chcemy podkreślić, iż patriotyzm ma niejeden wymiar, a do niepodległej Ojczyzny prowadzi nas zarówno heroizm Witolda Pileckiego, jak i niezłomna postawa górników Porozumienia Jastrzębskiego i ich duszpasterza ks. prałata Bernarda Czerneckiego – powiedział Artur Dyczko, prezes Fundacji JSW, otwierając koncert.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.