Od Indii po Chile i Słowenię – niemal pięć tysięcy osób z całego świata śledziło 21. Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną KOMTECH-IMTech, która odbyła się dniach od 4 do 6 listopada. W ciągu trzech dni konferencji odbyło się 12 sesji tematycznych, podczas których zaprezentowano prawie 50 referatów. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również dwie debaty dotyczące przyszłości górnictwa - informuje biuro prasowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Konferencja KOMTECH-IMTech to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz spółki JSW Szkolenie i Górnictwo. Bezpieczeństwo pod ziemią, górnictwo przyszłości, innowacyjne rozwiązania i technologie, czyli szanse i nadzieje dla branży – to tematy trzydniowej konferencji, która odbyła się w formule on line.
– Aby istniało górnictwo efektywne ekonomiczne, trzeba ciągle się zmieniać i ciągle dopasowywać do rzeczywistości – powiedział prof. Dariusz Prostański, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.
Wymiana doświadczeń i dialog w międzynarodowym środowisku górniczym to właśnie cel konferencji. – W tych trudnych czasach zorganizowanie konferencji było nie lada wyzwaniem. Okazuje się jednak, że nasz wysiłek nie poszedł na marne, bo naszym poczynaniom przyglądało się prawie pięć tysięcy osób. Udało się nam wzbudzić dyskusję o przyszłości polskiego górnictwa. Wszyscy – spółki węglowe, przedsiębiorcy okołogórniczy, instytuty naukowe – jesteśmy przecież zainteresowani rozwojem bezpiecznego, nowoczesnego i efektywnego polskiego górnictwa – powiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych.
Pytań do prelegentów nie brakowało, bo w konferencji wzięli udział przedstawiciele wszystkich polskich górniczych spółek, kadra naukowa, inżynierska oraz współpracujące z górnictwem przedsiębiorstwa oraz instytucje, takie jak Wyższy Urząd Górniczy i Główny Instytut Górnictwa. – Patrząc po statystykach i po dużej liczbie pytań, jestem naprawdę zaskoczony, bo sądziłem, że formuła konferencji on line nie będzie tak atrakcyjna jak konferencja stacjonarna, okazała się jednak bardzo atrakcyjna – komentuje prof. Prostański.
Pierwszego dnia konferencję otwarła specjalna sesja poświęcona kombajnowi Bolter Miner, który dokładnie od roku pracuje w należącej do JSW kopalni „Budryk” w Ornontowicach. Swoimi doświadczeniami z ekspertami i praktykami górnictwa podzielili się przedstawiciele kopalni oraz Przedsiębiorstwa Budowy Szybów – spółki, która jest najnowszym nabytkiem Grupy Kapitałowej JSW. Środowe debaty poświęcone były także innowacjom – tzw. górnictwu przyszłości, cyberbezpieczeństwu i nowoczesnym systemom sterowania, monitoringowi oraz diagnostyce maszyn i urządzeń górniczych.
Drugi dzień konferencji to tematy dotyczące nowoczesnych systemów ścianowych i wydobywczych oraz nowe rozwiązania w układach hydraulicznych. Zwrócono też szczególną uwagę na tematy związane z rozwojem i inwestycjami zwiększającymi bezpieczeństwo pracowników. – Konferencja to ważne wydarzeniem dla naszej spółki, która zgodnie z przyjętą Strategią Rozwoju poszukuje i wdraża innowacyjne rozwiązania przyczyniające się do wzrostu efektywności i bezpieczeństwa prowadzonych robót górniczych – powiedział Waldemar Stachura, dyrektor Biura Strategii i Optymalizacji Procesów w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
Szczególne zainteresowanie wzbudziły aspekty praktyczne stosowanych pod ziemią rozwiązań technologicznych. – Nic nie stoi na przeszkodzie, by mimo pandemii nasza kadra inżynieryjna mogła zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami, które mogłyby znaleźć zastosowanie w naszych kopalniach, przynosząc nam konkretne efekty – mówił Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych. – Interesuje nas wdrażanie rozwiązań, które są efektywne, mogą wpłynąć na obniżenie naszych kosztów, muszą być też bezpieczne dla górników i niezwodne, bo powinny być długofalowe.
Ostatni dzień konferencji poświęcono maszynom wyciągowym, odzyskowi minerałów, systemom przeróbczym oraz nowoczesnemu podejściu do rozwoju kwalifikacji w górnictwie, a zakończył się debatą podsumowującą trzydniowe spotkanie. – W referatach zaprezentowano osiągnięcia oraz ciekawe rozwiązania naukowe i inżynieryjne z zakresu górnictwa ogólnoświatowego, które być może staną się fundamentem kolejnych, nowych pomysłów. Wszelkie materiały z konferencji pozostają dostępne na kanale YouTube Jastrzębskiej Spółki Węglowej – podsumowała Aldona Urbańczyk z JSW Szkolenie i Górnictwo.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.