Zarządca lotniska Katowice, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, przygotowuje rozciągnięte do końca 2021 r. zwolnienia 35 spośród 435 pracowników. Spółka zastrzega, że jeżeli kryzys związany z pandemią COVID-19 pogłębi się, zwolnienia mogą być większe.
Jak wynika z informacji Solidarności w GTL, potwierdzonych następnie PAP przez przedstawicieli spółki, informacje dotyczące trudnej sytuacji portu zarząd GTL przekazał związkom pod koniec października br. Redukcja zatrudnienia zostanie rozłożona w czasie i potrwa do końca przyszłego roku.
- W pierwszej kolejności zwolnieni zostaną emeryci oraz osoby, które nabędą uprawnienia emerytalne. Planowane jest także nieprzedłużanie umów terminowych. - W tej ostatniej grupie znajduje się ok. 25 osób, są to zarówno pracownicy administracji i obsługi lotniskowej, jak i służby ochrony lotniska - powiedział szef związku w GTL Arkadiusz Derebisz.
Zaznaczył, że taka redukcja zatrudnienia jest brana pod uwagę tylko pod warunkiem, że sytuacja nie będzie ulegała dalszemu pogorszeniu, a lotnisko w przyszłym roku obsłuży 3 mln pasażerów.
- Jeśli sytuacja się pogorszy, zwolnienia mogą być większe - zastrzegł Derebisz przypominając, że w ub. roku lotnisko obsłużyło 4,8 mln podróżnych.
Lotnisko Katowice dotkliwie odczuwa skutki pandemii COVID-19. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach br. port w Pyrzowicach obsłużył o 1,37 mln osób mniej niż w pierwszym półroczu tego roku, w którym loty pasażerskie zostały wstrzymane między 15 marca, a 17 czerwca.
- Ruch pasażerski w dalszym ciągu jest mocno ograniczony. Samym cargo nie nadrobimy strat, a na tę chwilę nikt nie jest w stanie przewidzieć, co przyniosą kolejne miesiące - podkreślił szef Solidarności w GTL i podał, że spółka ta obecnie zatrudnia 435 osób. Są to pracownicy administracji, obsługi lotniskowej oraz służby ochrony lotniska.
Zgodnie z aktualnymi danymi Katowice Airport, od stycznia do października br. łącznie obsłużono tam 1,37 mln podróżnych, to jest o 2,89 mln mniej (spadek o 67,8 proc.) w porównaniu z tym samym okresem minionego roku.
W trzecim kwartale br. z usług pyrzowickiego lotniska skorzystało ponad 369,7 tys. pasażerów, prawie 424,5 tys. mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej (spadek o 67 proc.), zaś w ciągu trzech kwartałów z połączeń z i do Katowic skorzystało ponad 1 mln 283,1 tys. pasażerów, czyli blisko 2 mln 632,6 tys. mniej, niż przed rokiem (spadek o 67,2 proc.).
GTL spodziewa się, że w całym 2020 r. z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta ok. 70 proc. mniej podróżnych niż w rekordowym roku ubiegłym, kiedy w Pyrzowicach odprawiono 4,84 mln podróżnych.
Port lotniczy Katowice należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. Przed pandemią koronawirusa GTL prognozowało na 2020 r. obsłużenie w Pyrzowicach rekordowej liczby 5,5 mln pasażerów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.