W procesie transformacji energetycznej nikt nie może zostać pozostawiony sam sobie - podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który wziął udział w spotkaniu zespołu do spraw transformacji obszarów górniczych województwa łódzkiego.
O spotkaniu zespołu do spraw transformacji obszarów górniczych województwa łódzkiego, w którym uczestniczył wiceminister, poinformował PAP Zbigniew Przybysz z Biura Komunikacji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
- W procesie transformacji energetycznej nikt nie może zostać pozostawiony sam sobie. Konieczna w tym zakresie jest współpraca na poziomie unijnym, rządowym, ale również regionalnym, by wspólnymi siłami zmierzyć się z wyzwaniami stojącymi w poszczególnych regionach Polski - podkreślił wiceminister.
Polska może otrzymać z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji nawet 3,5 mld euro. Pieniądze te mają trafić do regionów kraju, które w największym stopniu będą dotknięte skutkami przemian gospodarczych ukierunkowanych na uzyskanie neutralności dla klimatu - wśród nich jest także województwo łódzkie.
Według wiceministra Budy pieniądze będą inwestowane w rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, ochronę środowiska, walkę z niską emisją i zanieczyszczeniami przemysłowymi.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ma zamiar wspierać regiony przygotowujące terytorialne plany sprawiedliwej transformacji. Pozwoli to samorządom województw sprawniej opracowywać skuteczne plany.
Negocjacje ram prawnych dla środków na sprawiedliwą transformację powinny zakończyć się w tym roku. Terytorialne plany sprawiedliwej transformacji i program dedykowany Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji ma być negocjowany z Komisją Europejską w przyszłym roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.