Wiosną przyszłego roku upływa termin obowiązywania zadań ochronnych dla torfowiskowego rezerwatu przyrody Bagno Przecławskie, położonego kilkanaście kilometrów na południe od Mielca. Miejsce to, które było przez lata wyrobiskiem odkrywkowej eksploatacji torfu, jest obecnie chętnie odwiedzane przez turystów.
- Torfowisko Bagno Przecławskie było intensywnie eksploatowane w okresie przedwojennym. Eksploatacja prowadzona była przy użyciu koparki, stąd ówczesna ludność określała to miejsce "maszynowe doły". Po wojnie eksploatacja miała dorywczy charakter, prowadziła ją miejscowa ludność na własne potrzeby. Po eksploatacji powstały otwarte lustra wody, które przez te lata ulegały samoistnej sukcesji - informuje Łukasz Lis, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
Rezerwat przyrody Bagno Przecławskie leży w lesie, na zachód od wsi Przecław w powiecie mieleckim. Utworzono go 15 maja 1979 r. Obejmuje on nieco ponad 25 hektarów. W maju 2016 r. ustanowione zostały na 5 lat zadania ochronne dla tego rezerwatu. Przewidują one m. in. lustrację terenową przynajmniej raz do roku czy też usuwanie zamierających konarów czy wywrotów w bezpośredniej bliskości szlaku prowadzącego przez rezerwat. Ponieważ termin ważności tych zadań zbliża się do końca, trzeba będzie ustanowić nowe.
- Zadania ochronne do dokument odpowiadający na najpilniejsze, aktualne potrzeby rezerwatu. Jeszcze nie podjęliśmy prac nad zakresem takich działań. Na pewno starać się będziemy rozwiązać kwestię udostępnienia turystycznego rezerwatu. Ograniczenie ruchu turystycznego jest mało realne, stąd w porozumieniu z Nadleśnictwem Tuszyma, planujemy raczej nad jego reorganizacją, to jest skanalizowaniem w strategicznych miejscach i poprawą infrastruktury, aby ingerencja w substancje przyrodnicza była jak najmniejsza - stwierdza Łukasz Lis.
Bagno Przecławskie to nie jedyny rezerwat na terenie województwa podkarpackiego, gdzie prowadzona była w przeszłości eksploatacja surowców czy kopalin. Górnicze epizody w swojej przeszłości miały np. rezerwaty "Góra Chełm", gdzie widoczne są ślady po kamieniołomie, pobliskie "Herby" a także malowniczy "Kamień na Jaśliskimi".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.