W ciągu trzech tygodni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach ma rozpocząć działalność tymczasowy szpital, do którego będą trafiać pacjenci chorzy na COVID-19. Największym wyzwaniem będzie znalezienie personelu medycznego.
Szpital w MCK ma mieścić 500 łóżek. Wszystkie mają być podpięte do instalacji tlenowej, a 100 spośród nich ma być dodatkowo wyposażone w respiratory. Tymczasowy szpital covidowy ma być gotowy za trzy tygodnie.
- Znaleźliśmy się w sytuacji, gdzie tego typu przestrzenie będą również służyły jako przestrzenie wsparcia dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Stąd decyzja, przy ogromnym wsparciu rządu i premiera Mateusza Morawieckiego, o tym, aby w tym miejscu można było utworzyć szpital tymczasowy, covidowy dla tych wszystkich pacjentów, którzy będą wymagali hospitalizacji i dodatkowego wsparcia medycznego – powiedział podczas poniedziałkowego briefingu, który odbył się w MCK, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Jak dodał wszystkie umowy w sprawie utworzenia szpitala zostały już podpisane. Część sprzętu - wśród którego będą m.in. respiratory, pracownia tomografii komputerowej, pracownia usg, pracownia endoskopowa – będzie pochodziła z Agencji Rezerw Materiałowych, a reszta ma zostać pozyskana w ramach zakupów uzupełniających. Generalnym wykonawcą szpitala jest szpital MSWiA w Katowicach, a koszt jego utworzenia ma się zamknąć w kwocie 10-12 mln zł.
Wojewoda argumentował, że oprócz sprzętu najistotniejszy będzie personel medyczny - lekarze, pielęgniarki, ratownicy, salowe, pomoc medyczna.
- Stąd zdecydowaliśmy, że oprócz wsparcia ze strony Piotra Grazdy, dyr. szpitala MSWiA, będziemy również poszukiwali chętnych osób do wsparcia tego projektu. Została utworzona specjalna strona internetowa, która ma zachęcić mieszkańców woj. śląskiego do tego, żeby takiego wsparcia udzielić. Rekrutacja się rozpoczęła, z pierwszych informacji wiemy, że co najmniej kilkadziesiąt osób taki akces już zgłosiło – powiedział Wieczorek.
- Aktualnie od początku prowadzenia naszej kampanii informacyjnej 142 medyków zgłosiło akces pracy w szpitalu tymczasowym. Przy pełnym obłożeniu łóżek potrzebujemy ok. 450 pielęgniarek i ok. 150 lekarzy. Oprócz tego potrzebujemy cały personel medyczny ze wszystkich branż - diagnostów laboratoryjnych, techników radiologicznych, opiekunów medycznych i personel pomocniczy – dodał dyr. szpitala MSWiA w Katowicach.
Jedno z kluczowych pytań dotyczy właśnie personelu medycznego. Skąd wziąć lekarzy i pielęgniarki? Tym bardziej, że Polska od lat jest w ogonie europejskich krajów, jeśli chodzi o liczbę lekarzy przypadających na milion mieszkańców.
- Z jednej strony część zabiegów planowych jest ograniczona, więc część zasobu medycznego jest uwolniona. Z drugiej strony sanatoria przestają funkcjonować, a tam też jest zasób kadrowy i medyczny. Uruchamiamy również dodatkowe izolatoria, gdzie ci pacjenci z lżejszymi objawami mogą przebywać w ograniczonym dostępie do lekarzy i pielęgniarek, ale zabezpieczeni. Stąd liczymy na to, że przy tych wszystkich uwarunkowaniach formalno-prawno-finansowych jesteśmy w stanie wygospodarować dodatkowy potencjał medyczny, aby podjąć tutaj pracę – mówił Wieczorek. Dodał, że największym zagrożeniem może być skala zarażeń koronawirusem personelu medycznego.
Wojewoda śląski przekonywał, że obecnie system opieki zdrowotnej w regionie jest jeszcze wydolny.
- System jest w tej chwili bardzo mocno obciążony. Jednak nie ma jeszcze sytuacji krytycznej, a to miejsce budujemy, żeby do takiej sytuacji nie doprowadzić – powiedział.
Jak wskazał oprócz szpitala w MCK, w woj. śląskim mogą powstać jeszcze dwie takie placówki – jedna w części północnej (tutaj brane jest pod uwagę lotnisko w Pyrzowicach) oraz druga w części południowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.