Nieczynna od niemal pół wieku kopalnia wapienia we wsi Jaworznia koło Kielc jest rezerwatem przyrody. Z zewnątrz jednak brakowało informacji wizualnej na ten temat. Turyści wędrujący jesienią po chodniku prowadzącym wzdłuż płotu dawnej kopalni na próżno mogli wypatrywać tablic informujących o tym, że teren dawnego zakładu górniczego objęty jest od 1997 r. ochroną jako rezerwat przyrody Chelosiowa Jama. Ma to się zmienić.
- Rezerwaty przyrody są znakowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Kielcach sukcesywnie w miarę posiadanych środków. Tablice ustawiane są systematycznie i systematycznie ulegają zniszczeniu. Aktualnie zaplanowano oznakowanie rezerwatu przyrody Chelosiowa Jama - informuje Aldona Sobolak, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Kielcach.
Chelosiowa Jama znajduje się u podnóża Gór Świętokrzyskich we wsi Jaworznia, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 761 Kielce - Piekoszów. Eksploatację odkrywkową do 1972 r. prowadziły tam Zakład Wapienniczy Jaworznia. W efekcie prac górniczych odsłonięto otwory kilku jaskiń. W 2021 r. teren rezerwatu ma być częściowo udostępniony do zwiedzania.
Znakowanie rezerwatów przez RDOŚ wynika z ustawowego obowiązku określonego w art. 115 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Trudno dociec, czy to brak widocznych tablic informujących o rezerwacie przyrody ośmielił w tym roku nieznanych sprawców, którzy do wyrobiska kamieniołomu zrzucili zauważalną ilość śmieci. Zostały one we wrześniu wysprzątane przez speleologów, z użyciem technik alpinistycznych.
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach dokonuje oceny istniejących i potencjalnych zagrożeń w rezerwatach w trakcie tworzenia planów ochrony. Wówczas dokonuje się oceny struktury substancji rezerwatowej oraz zagrożeń wynikających z naturalnie zachodzących procesów, jak również pochodzenia antropogenicznego - dodaje Aldona Sobolak.
Poza Chelosiową Jamą, nowe oznakowanie ma otrzymać także m.in. rezerwat przyrody Biesak-Białogon w Kielcach. On także obejmuje teren nieczynnego wyrobiska kamieniołomu. Tam nowe oznakownie ma się pojawić w pierwszym półroczu 2021 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.