Świat broni się przed epidemią SARS-CoV-2. Do walki z koronawirusem angażuje się nauka. Trwają poszukiwania skutecznego leku i szczepionki, a w tym procesie poszczególne dyscypliny naukowe czerpią wzajemnie z kapitałów doświadczeń i badań. Politechnika Śląska proponuje rozwiązania praktycznego wsparcia medycyny w codziennej walce na pierwszej linii. Włącza się w działania na rzecz walki z pandemią między innymi przez współpracę ze służbami medycznymi.
– Ogłosiłem na uczelni konkurs projakościowy na dofinansowanie badań związanych ze zwalczaniem COVID-19. Mam nadzieję, że to rozwiązanie ułatwi nam kontynuację badań już rozpoczętych, a także umożliwi otwarcie nowych projektów – mówi rektor uczelni prof. Arkadiusz Mężyk.
W ramach konkursu należało utworzyć zespoły, które pracują nad rozwiązaniami wspomagającymi zarówno badania w medycynie, np. poprzez udział w międzynarodowych zespołach poszukujących szczepionki i leków, jak i pomagając udoskonalać środki i sprzęt chroniące lekarzy, pielęgniarki i samych pacjentów przed zakażeniem.
– Sytuacja wymaga od nas pełnego społecznego zaangażowania. Politechnika daje swój naukowy potencjał, wiedzę, aparaturę badawczą i ludzi – dodaje rektor.
Zaczęło się od masek
Naukowcy Politechniki Śląskiej prowadzili m.in. badania w celu przygotowania urządzenia określającego skuteczność wirusową nieatestowanych masek ochronnych. Przedsięwzięcie zakłada także wytworzenie filtrów, które jako wkładki do maseczek bawełnianych wielokrotnego użytku, mogłyby efektywnie zatrzymać cząsteczki SARS-CoV-2. Prowadzono także prace nad zaawansowanym narzędziem, które zamontowane będzie na fantomie do ćwiczenia resuscytacji. Ta wersja pozwoli m.in. na rzeczywistą symulację wdechu i wydechu, czy nawet kaszlu. Podjęto również próbę opracowania i wykonania kompaktowej przenośnej komory sterylizacyjnej dla filtrów polimerowych HEPA z ogólnodostępnych podzespołów dostępnych na rynku. Polimerowe filtry HEPA mogą być dzięki temu wielokrotnie używane i tym samym rzadziej wymieniane na nowe. Komora sterylizacyjna została przekazana w celach testowych do Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.