W kieleckiej dzielnicy Ślichowice znajduje się nieczynny kamieniołom wapienia, częściowo objęty ochroną jako rezerwat im. Jana Czarnockiego. Głębokie, zalane wyrobisko stanowi cel spacerów mieszkańców otaczającego go osiedla. Jak się okazuje, dotąd nie zwracano uwagę na stabilność ścian skalnych w rezerwacie. Czy wobec tego schodzenie istniejącymi schodami do zalanego wyrobiska można uznać za bezpieczne?
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach dokonuje oceny istniejących i potencjalnych zagrożeń w rezerwatach w trakcie tworzenia planów ochrony. Wówczas dokonuje się oceny struktury substancji rezerwatowej oraz zagrożeń wynikających z naturalnie zachodzących procesów, jak również pochodzenia antropogenicznego. Należy nadmienić, że w międzyczasie, w zależności od potrzeb przeprowadzane są kontrole i na ich podstawie konkretyzowane potrzeby wykonania prac w rezerwatach. W przypadku rezerwatu skalnego im. Jana Czarnockiego w Kielcach nie prowadzono badania stabilności ścian skalnych. Powyższe nie zostało zidentyfikowane wśród zagrożeń dla tego rezerwatu. Geologiczna ekspertyza przyrodnicza wykonana w 2018 r. nie zawiera informacji na temat stabilności ścian skalnych oraz obsypywania się kamieni, zwietrzeliny i niebezpieczeństwa powstania obwałów. W przyszłości zwrócimy uwagę na to zagrożenie - deklaruje Aldona Sobolak, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Kielcach.
Zadania ochronne dla rezerwatu w Kielcach Ślichowicach ustanowione zostały 11 maja 2019 r. zarządzeniem regionalnego dyrektora ochrony srodowiska w Kielcach. Przewidziano w nich usuwanie roślin zielnych, krzewów i młodych drzew w celu odsłonięcia odkrywki geologicznej. Realizacja tych wskazań uzależniona będzie od tego, kiedy pozyskane będą na to środki finansowe.
Celem ochrony utworzonego 18 czerwca 1952 r. rezerwatu skalnego im. Jana Czarnockiego jest zachowanie odkrywki skalnej, powstałej w trakcie funkcjonowania kamieniołomu. Ochroną rezerwatową objęto wyłącznie ściany wyrobisk, zajmujące około pół hektra. Natomiast zalane częściowo wyrobisko kamieniołomu nie wchodzi w skład rezerwatu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.