Samorządy Tychów i pobliskiego Bierunia, a także działające w obu miastach spółki komunalne i prywatne firmy utworzyły Tyski Klaster Energii. Dzięki porozumieniu mają powstać nowe źródła energii odnawialnej. Obecnie członkowie klastra dysponują łącznie ponad 6 megawatami zielonej mocy.
- Dzięki utworzeniu Tyskiego Klastra Energii osiągniemy kilka celów: tworzenie nowych źródeł energii odnawialnej, wspieranie różnych źródeł energii, które następnie będą mogły się wzajemnie bilansować, oraz zagospodarowanie nadwyżki energii na potrzeby komunalne - wyjaśnił we wtorek prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej (RCGW) w Tychach Zbigniew Gieleciak.
RCGW, do którego należy tyska oczyszczalnia ścieków, jest liderem Klastra, a także właścicielem i operatorem działającego od 2,5 roku w Tychach parku wodnego - jedynego w Polsce tego typu obiektu zasilanego energią z biogazu. Samo RCGW dysponuje mocą blisko 2,3 megawata zielonej energii.
- Obecnie większość tyskich firm ma możliwość lub chciałaby uczestniczyć w produkcji zielonej energii. Na ten moment RCGW ma 2,29 megawata mocy zainstalowanej, spółka MASTER Odpady i Energia 1 MW, firma Ekoland 1,5 MW, firma Rosa 1,2 MW, HASO 37 kW, Sertop 50 kW - wyliczał prezes.
W pierwszym etapie do klastra przystąpiło 20 podmiotów, ale - w ocenie Gieleciaka - zainteresowanie jest bardzo duże, a kolejne firmy i organizacje będą mogą dołączać w dowolnym momencie. Do klastra przystąpiła m.in. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która na dachach swoich obiektów mogłaby budować panele fotowoltaiczne.
- Członkowie klastra będą mieli możliwość wykorzystania tańszej energii. W ramach organizacji producenci energii ze źródeł odnawialnych będą mogli przesyłać jej nadwyżki do innych członków klastra - to umożliwi wzajemne bilansowanie i rozliczanie się między podmiotami - dodał prezes RCGW, który był wśród inicjatorów powołania klastra.
Należący do RCGW Wodny Park Tychy, zasilany energią pochodzącą z biogazu wytworzonego w oczyszczalni ścieków, w ub. roku wyprodukował 6,5 tys. megawatogodzin energii, z czego ponad połowę zużył na własne potrzeby. Nadwyżka (3 tys. megawatogodzin) trafiła do sieci energetycznej. Dzięki synergii z tyską oczyszczalnią ścieków i produkcji biogazu, w 2019 r. aquapark był całkowicie samowystarczalny energetycznie.
Park jest zasilany biogazem, powstającym w procesie fermentacji osadów ściekowych i przemysłowych odpadów biodegradowalnych. Do aquaparku gaz trafia specjalnym rurociągiem. W ub. roku bioelektrociepłownia przy obiekcie wyprodukowała tyle energii, ile potrzeba, by przez ponad rok zasilać 10-tysięczne miasto.
Wytworzenie takiej ilości prądu w tradycyjnych elektrowniach węglowych wymagałoby spalenia blisko 2,5 tys. ton węgla kamiennego - to tyle, ile mieści się w 36 pełnych wagonach kolejowych. Łącznie tyska oczyszczalnia ścieków i Wodny Park Tychy wyprodukowały w minionym roku 14 tys. megawatogodzin energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.