Polska w ostatnich miesiącach i latach przeprowadza wielkie wyzwanie transformacji energetyki. To jest pochodna polityki unijnej w zakresie osiągnięcia zeroemisyjności, budowy gospodarki przyjaznej dla środowiska i oczekiwań społecznych. To wyzwanie będzie realizowane przez państwo, ale przede wszystkim w ramach spółek energetycznych – podkreślał Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, przy okazji zaprezentowania przez Polską Grupę Energetyczną nowej strategii funkcjonowania.
Jego zdaniem, przygotowanie tego procesu i wpisanie go w wieloletnią strategię spółki, jest wielkim zadaniem.
- Transformacja to nie tylko wyzwanie gospodarcze, ale i społeczne. PGE uwzględnia ten niezwykle ważny aspekt. Dzisiaj Polacy chcą taniej energii, ale też produkowanej w sposób nieszkodzący środowisku, by móc korzystać z czystego powietrza – podkreślał Jacek Sasin.
Dodał, że ta prezentowana prze PGE strategia jest ważna też dla MAP i resortu klimatu, bo pozwala resortom planować pewne procesy, przygotować program zmian strukturalnych w energetyce. Przygotowywana polityka energetyczna kraju, musi współgrać ze strategiami spółek energetycznych.
- Konieczne jest wydzielenie sektora węglonego ze spółek energetycznych i stworzenie dwóch nurtów: OZE i opartego o węgiel – mówił wicepremier.
Dodał, że PGE jest firmą, która uwzględnia te okoliczności i tworzy epokowy dokument dla grupy i całej energetyki.
- Ta strategia będzie punktem odniesienia dla innych spółek. Byśmy mogli powiedzieć, że mamy spójny plan energetyki, polityki energetycznej. Ta praca została wykonana w krótkim okresie, w sytuacji trudnej ze względu na nowe unijne regulacje i pandemię. Ten okres nie został przespany. Nie tylko koncentrowaliśmy się na bieżącym działaniu spółek, ale trwały też prace nad strategią, budową przyszłości energetyki – mówił Jacek Sasin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Po 2050 prąd od Merkel I Macrona polski niewolnik musi utrzymywać Turków w Niemczech , cyganów w Czechach i ISIS pod Paryżem i Marsylią Kasa potrzebna na zasiłki
Ciekawe, że górnik w kopalni głębinowej to taki sam zawód jak każdy inny ?!! - chyba się tu komuś styki zwarły!:)
Policja .wojsko, straż to służby, bez których nie istniało by żadne państwo. Górnictwo taka sama praca jak każda inna widzisz różnicę, czy, metan już stępił twoją możliwość logicznego myślenia. Jeśli węgiel to taki dobry biznes to wydobywajcie i sprzedawajcie go za granicą po konkurencyjnej cenie.
A od 2050 nadal węgiel ale tylko ruski 100% droższy
PS. Energetyk Tauron, idąc tym tokiem myślenia to to samo możesz powiedzieć o mundurowych, nauczycielach, kolejarzach i innych! Sam mam znajomych w każdej z tych grup, ale im nie zazdroszczę!
Panie Energetyk Tauron. Do OZE (np. panele) rząd (podatnicy) dopłacają też do instalacji, w tym, że instalacje pochodzą zaagranicy i tam się tworzy nowe miejsca pracy przy ich produkcji, a tu zwija się przemysł węglowy i likwiduje się twale miejsca pracy!
Świata nie uratuje, ale uratuje pieniądze wszystkich podatników w Polsce finansujących nadzwyczajną kastę z czarnymi oczami ich nie należne emerytury.
Polskie wydobycie węgla to 1% Światowego wydobycia. Likwidacja tego 1% Świata nie uratuje i nie polepszy jakości środowska!!!
Czyli po nowym roku odprawy z PGG?