W sierpniu minęło osiemnaście lat od czasu zalania w wyniku ulewnych deszczów środkowego odcinka Lisiej Sztolni w Wałbrzychu. Choć woda zajęła fragment wyrobiska poza trasą zwiedzania, w efekcie przyczyniło się to do fiaska koncepcji udostępnienia zabytkowej sztolni. Od ponad dziewięciu lat nie było tam turystów. Mimo tego Centrum Sztuki i Nauki Stara Kopalnia nie rezygnuje ze starań w sprawie ewentualnego przywrócenia choćby części Lisiej Sztolni do zwiedzania.
- Znajdujemy się na etapie pozyskiwania środków na przeprowadzenie szczegółowych badań wyrobiska, których elementem będzie przeprowadzenie oględzin i sprawdzenia stanu zachowania sztolni. Dopiero taka dokumentacja pozwoli nam na kolejny krok - prześledzenie kwestii wprowadzenia koniecznej wentylacji, wytyczenia trasy turystycznej itd. Niestety są to dalekosiężne plany, które bez dodatkowych funduszy nie będą mogły być zrealizowane - informuje Monika Adamczyk ze Starej Kopalni w Wałbrzychu.
Lisią Sztolnię drążono etapami od końca 1791 r. przez ponad trzydzieści lat. W 1794 r. dokonano jej otwarcia. Od tego momentu przez sześćdziesiąt lat była ona zalana wodą, a transport węgla na powierzchnię odbywał się łodziami. Potem przez kolejne trzynaście lat węgiel wywożono wagonikami po ułożonym w spągu torowisku. Wylot Lisiej Sztolni został w 1930 r. zasypany.
Wyrobiskiem tym interesowano się po drugiej wojnie światowej kilkukrotnie, ale kończyło się to tylko na planach i zamiarach. Dopiero po utworzeniu Muzeum Przemysłu i Techniki podjęto prace. Od czerwca 2000 r. do marca 2001 r. udrożniono sztolnię. Od 1 czerwca do połowy sierpnia 2002 r. udostępniono turystom dwa krótkie odcinki Lisiej Sztolni, od strony ul. Mikołaja Reja oraz od szybu Sobótka. Po zalaniu środkowego odcinka sztolni jeszcze przez jakiś czas, do początku 2004 r. turyści byli wpuszczanie od strony ul. Reja, ale cieszyło się to niezmiernie małym zainteresowaniem. Potem od 16 maja 2006 r. ponownie udostępniono dwustumetrowy fragment Lisiej Sztolni od strony szybu Sobótka. Gdy 2 maja 2011 r. wstrzymano przyjmowanie turystów do zespołu obiektów dawnej KWK Julia i rozpoczęto prace remontowe, których efektem było powstanie Starej Kopalni, Lisia Sztolnia stała się niedostępna.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.