W czwartek, 8 października, mają zostać zainaugurowane rozmowy zespołów roboczych. Wg. wstępnych ustaleń spotkanie w Polskiej Grupie Górniczej z udziałem wiceministra Artura Sobonia ma się rozpocząć o godz. 11:30.
„Uwzględniając ustalenia porozumienia zawartego w dniu 25 września 2020 r. pomiędzy Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym a delegacją rządową oraz w związku z potrzebą opracowania Umowy Społecznej, regulującej funkcjonowanie sektora górnictwa węgla kamiennego, zwracam się z uprzejmą prośbą o powołanie roboczych zespołów: geologiczno-technicznego, do spraw likwidacji majątku pokopalnianego, do spraw społecznych” - można przeczytać w piśmie podpisanym przez wiceministra Artura Sobonia.
Pismo z dnia 5 października zostało skierowane do prezesów czterech spółek węglowych: Polskiej Grupy Górniczej, Węglokoksu Kraju, Taurona Wydobycie oraz Lubelskiego Węgla „Bogdanka”. Wynika z niego, że prace zespołów roboczych mają się rozpocząć w czwartek, 8 października i potrwać do końca listopada.
„Przewodniczącym każdego zespołu powinien być przedstawiciel Zarządu spółki. Ponadto uprzejmie proszę Panów Prezesów o zaproszenie do składu zespołu przedstawicieli związków zawodowych oraz Agencji Rozwoju Przemysłu o/Katowice. Proponuję aby prace zespołów rozpoczęły się od dnia 8 października 2020 r., z zakończyły do dnia 30 listopada 2020 r.” - można przeczytać w dokumencie.
- Z moich informacji wynika, że będzie to spotkanie, które zainauguruje we wszystkich tych spółkach powstanie zespołów roboczych. Do jutra kierujemy ludzi do zespołów i zaczynamy pracę. Teraz czeka nas ciężka praca, żeby przygotować wszystko przed notyfikacją w Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że nie stanie się tak, jak niektórzy próbują nam wmawiać, że Unia Europejska tego nie "klepnie", a porozumienie pozostanie na papierze. Jeśli UE nie zgodzi się na to rozwiązanie, to my doskonale wiemy, co mamy robić - powiedział Bogusław Hutek, przewodniczący ZOK NSZZ Solidarność Polskiej Grupy Górniczej oraz przewodniczący górniczej Solidarności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Rzadam ustawy 40lat życia 15 lat górnictwa i 75% wynagrodzenia na urlopie.
Jak długo można jeszcze bić tę pianę, nie szkoda czasu i energii?
To teraz biura wycieczkowe walczą o swoje stołeczki!Górnicy ....hahaha