Nieczynna kopalnia odkrywkowa wapieni w podkieleckiej wsi Jaworznia w gminie Piekoszów choć jest rezerwatem przyrody, traktowana bywa także jako bezpłatne nielegalne wysypisko śmieci. Sprzyja temu łatwość dojazdu - nieczynna kopalnia znajduje się tuż obok głównej drogi prowadzącej przez wieś, od której niemal do krawędzi urwiska można podjechać wygodną drogą pokopalnianą. Kilka tygodni temu teren kamieniołomu został wprawdzie wysprzątany, ale nie rozwiązuje to problemu w dłuższej perspektywie.
- Sprzątanie rezerwatu Chelosiowa Jama odbyło się w dniach od 14 do 16 września 2020 r. Zostało przeprowadzone przez Urząd Gminy Piekoszów w porozumieniu ze Speleoklubem Świętokrzyskim w Kielcach. Uprzątnięto śmieci z dwóch wyrobisk dawnych kamieniołomów przy użyciu technik alpinistycznych. Urząd Gminy w Piekoszowie planuje wykonanie zabezpieczenie rezerwatu przed wjazdem pojazdów na jego teren, co w efekcie ograniczy możliwość pozostawiania śmieci w rezerwacie. Powyższe zadanie wynika z Zarządzenia nr 6/2020 z dnia 23 kwietnia 2020 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla tego rezerwatu - informuje Aldona Sobolak, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Kielcach.
Rezerwat przyrody Chelosiowa Jama istnieje od 1997 r. Ochroną objęte zostało wyrobisko dawnej kopalni odkrywkowej, eksploatowanej do 1972 r. przez Zakład Wapienniczy Jaworznia. Dzięki eksploatacji górniczej odsłonięty został pokaźny system jaskiniowy. Znajdują się tam m.in. Chelosiowa Jama – Jaskinia Jaworznicka, Jaskinia Pajęcza i kilka innych. Głębokie wyrobisko dawnej kopalni dosyć mocno zarosło już drzewami.
Niedługo ma to być teren atrakcyjny nie tylko dla osób próbujących nielegalnie pozbyć się swoich śmieci. Urząd Gminy w Piekoszowie tworzy obecnie ścieżkę edukacyjną w rezerwacie przyrody Chelosiowa Jama. W tym celu uzyskane zostały wcześniej stosowne zezwolenia i rozpoczęto już prace budowlane. W ich efekcie ma powstać miejsce do prowadzenia edukacji ekologicznej i punkt widokowy. Zakłada się, że inwestycja skończy się przed końcem 2020 r., a do użytku turystów oddana zostanie w roku kolejnym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.