W Fabryce Mercedesa w Jaworze rusza pierwsza z trzech linii produkcyjnych baterii elektrycznych. Docelowo fabryka będzie produkować 100 tys. baterii do napędów typu plug-in hybrid i pojazdów w pełni elektrycznych.
Jak poinformowano w komunikacie, koncern Daimler AG i jego marka Mercedes-Benz zainwestowały w ostatnich czterech latach w Jaworze ponad 3 mld zł. Nowoczesna fabryka czterocylindrowych silników benzynowych i wysokoprężnych oraz baterii elektrycznych powstała na 50-hektarowej działce.
"Produkcja opiera się tu na zasadach Przemysłu 4.0. Jest zautomatyzowana i zdygitalizowana. To także pierwsza całkowicie bezemisyjna fabryka koncernu Daimler - zakład jest w 100 proc. zasilany energią odnawialną z pobliskiej farmy wiatrowej Taczalin. Ciepło jest produkowane z biomasy" - podano.
Od listopada 2019 r. do dziś w fabryce wyprodukowano już prawie 60 tys. silników konwencjonalnych. Docelowo fabryka będzie produkować 500 tys. silników rocznie.
"Cieszymy się, że jaworska produkcja zwiększa bilans polskiego eksportu. Wszystkie silniki Made in Poland trafiają do naszych fabryk na świecie. Wkrótce to samo będziemy mogli powiedzieć o bateriach elektrycznych" - powiedział, cytowany w komunikacie, dr Andreas Schenkel, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland, spółki zarządzającej zakładem.
Schenkel zapowiedział, że produkcja baterii do pojazdów plug-in hybrid rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu wraz z uruchomieniem pierwszej z trzech linii produkcyjnych. "Kolejne dwie ruszą w pierwszym kwartale przyszłego roku. Docelowo jaworska fabryka będzie produkować ponad 100 tys. baterii do napędów typu plug-in hybrid i do pojazdów w pełni elektrycznych" - dodał.
W komunikacie podano też, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej i epidemiologicznej rekrutacja postępuje zgodnie z planem. Spółka zatrudniła niedawno tysięcznego pracownika - kobietę. Jak podkreślono, kobiety stanowią tu obecnie 40 proc. załogi.
"To dowód na to, że udało nam się zmienić stereotypowe myślenie o tym, że przemysł i nowe technologie to obszary zarezerwowane dla mężczyzn" - powiedziała dr Ewa Łabno-Falęcka z Mercedesa.
Spółka od 2018 r. prowadzi projekt "Girls GO Technology, czyli dziewczyny oswajają technologię". Adresatkami są uczennice liceów i techników powiatu jaworskiego, a jego celem - przekonanie młodych kobiet, że nowe technologie można oswoić i się nimi z powodzeniem posługiwać.
Docelowo w fabryce silników i baterii zostanie zatrudnionych ponad 1300 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Szanowna redakcjo...nie Jaworzna tylko Jaworza