Czy miejscowość uzdrowiskowa może być jednocześnie miejscem prowadzenia eksploatacji górniczej? Przed taką perspektywą być może stanie w przyszłości Przerzeczyn-Zdrój. Państwowy Instytut Geologiczny prowadzi tam bowiem odwierty w poszukiwaniu złóż rud metali.
- Pierwszy otwór Przerzeczyn PIG-1 wykonano w sierpniu 2020 r., obecnie odwiercany jest otwór Przerzeczyn PIG-2. W profilu otworu Przerzeczyn PIG-1 stwierdzono występowanie utworów czwartorzędu, neogenu, zwietrzałych serpentynitów, serpentynitów, perydotytów oraz apofiz granodiorytów. Pobrane próbki z rdzeni wiertniczych zostaną przebadane pod kątem występowania mineralizacji rudnej. Wykonane zostaną szczegółowe analizy geochemiczne, petrograficzne oraz mineralogiczne - informuje Anna Bagińska z Państwowego Instytutu Geologicznego.
Leżąca w gminie Niemcza na wschód od Dzierżoniowa sudecka wioska Przerzeczyn-Zdrój znana jest głównie z niewielkiego uzdrowiska, przyjmującego pacjentów m.in. ze schorzeniami reumatologicznymi i neurologicznymi. Naukowców z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego zainteresowała kilka lat temu tutejsza anomalia magnetyczna. W latach 2013-2016 wykonali oni geologiczno-geofizyczną interpretację zdjęcia całkowitego pola magnetycznego Ziemi na obszarze Sudetów i ich przedpola. Jej celem było uszczegółowienie i weryfikacja stanu rozpoznania strukturalno-geologicznego obszaru tak Sudetów, jak i bloku przedsudeckiego.
- W 2014 r. w ramach realizacji zadania wykonano dodatkowe szczegółowe pomiary magnetyczne anomalii Przerzeczyna-Zdroju, występującej w obrębie masywu serpentynitowego rejonu Przerzeczyna – Szklar, na obszarze strefy Niemczy na bloku przedsudeckim. W celu określenia formy ciała anomalnego Przerzeczyna-Zdroju oraz uzyskania odpowiedzi czy można z nim wiązać perspektywy występowania mineralizacji rudnej o znaczeniu złożowym zaproponowano realizację dalszych szczegółowych prac rozpoznawczych - objaśnia Anna Bagińska z PIG-PIB.
W styczniu 2018 r. rozpoczęto realizację zadania pod nazwą Rozpoznanie potencjału surowcowego anomalii magnetycznej w rejonie Przerzeczyna-Zdroju przy pomocy badań geofizycznych i prac wiertniczych. Celem tego badania ma być szczegółowe rozpoznanie geologicznych przyczyn występowania anomalii magnetycznej Przerzeczyna-Zdroju, jak również określenie perspektyw występowania surowców nieenergetycznych w obrębie anomalii, które mogą być związane ze skałami magnetycznie czynnymi.
Zaczęto od analizy materiałów archiwalnych oraz analizy wyników pomiarów geofizycznych, wykonanych w rejonie Przerzeczyna-Zdroju w 2018 r. przez Przedsiębiorstwo Badań Geofizycznych. Na tej podstawie opracowano projekt robót geologicznych, który obejmował wykonanie dwóch otworów badawczych o głębokości do 250 m. Zostało to 22 sierpnia 2019 r. zatwierdzone przez Ministerstwo Środowiska. Zdecydowano się wykonać otwory pełnordzeniowane z odpowiednim zakresem geofizycznych badań otworowych.
Jak zapewnia PIG-PIB, wykonane prace nie będą miały wpływu na funkcjonowanie Uzdrowiska Przerzeczyn-Zdrój. Naturalnie od wykonania odwiertów rozpoznawczych do ewentualnego uruchomienia w przyszłości kopalni rud metali droga byłaby daleka.
W Polsce w przeszłości dochodziło już do przypadków funkcjonowania zakładów wydobywczych inne niż uzdrowiskowe zakłady górnicze na terenie miejscowości zdrojowych. Wskazać tu można np. Jastrzębie-Zdrój, które status uzdrowiska utraciło w 2007 r., czy też Stary Zdrój - dzielnicę Wałbrzycha.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.