Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl, w piątek, 25 września, w Katowicach zostało podpisane porozumienie pomiędzy przedstawicielami rządu, a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym ws. transformacji polskiego górnictwa węgla kamiennego. Poniżej prezentujemy jego pełną treść wraz z załącznikiem, który określa, do którego roku będą funkcjonować poszczególne kopalnie.
Strony w porozumieniu określiły m.in, że do 15 grudnia ma zostać opracowana umowa społeczna regulująca funkcjonowanie sektora górnictwa węgla kamiennego. Zostanie ona później przedstawiona Komisji Europejskiej i jest niezbędna do uzyskania zgody na udzielenie pomocy publicznej. O zgodę na taką pomoc wystąpi strona rządowa. Ponadto w porozumieniu określono m.in. gwarancje pracy dla osób zatrudnionych pod ziemią w górnictwie węgla kamiennego lub zakładzie przeróbki mechanicznej. Określono także co ma zawierać umowa społeczna, która ma powstać do połowy grudnia.
Rząd ma także dokonać zmiany legislacyjnej w zakresie zwolnienia z obowiązkowej hurtowej sprzedaży energii elektrycznej na giełdzie towarowej. Powołany zostanie także pełnomocnik rządu ds. transformacji trenów pogórniczych. Rząd ma także przedstawić model utworzenia funduszu inwestycyjnego w oparciu o aktywa wygaszanych kopalń Polskiej Grupy Górniczej.
Strony ustaliły także, że funkcjonowanie elektrowni Rybnik w oparciu o węgiel kamienny będzie zapewnione do 2030 r. Strona społeczna zwraca się także z wnioskiem o zachowanie dostępu do złóż węgla kamiennego w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i surowcowego Polski.
W załączniku do porozumienia określono lata, w których poszczególne kopalnie zostaną wygaszone. W przyszłym roku eksploatację ma zakończyć ruch Pokój kopalni Ruda. Ostatnie mają zostać zlikwidowane ruch Chwałowice i ruch Jankowice kopalni ROW. Ma to nastąpić w 2049 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK