Czy kotły na paliwo stałe spełniają określone w przepisach wymagania? Odpowiedź na to pytanie usiłuje uzyskać UOKiK. Do tej pory wyeliminowano 6,4 tys. ofert internetowych, a wobec 11 przedsiębiorców prowadzone są postępowania.
Robi się coraz chłodniej, okres grzewczy za pasem. Wiele osób na ostatnią chwilę zostawiło zakup nowego pieca grzewczego. Inspekcja Handlowa od początku roku sprawdza jakość i oznakowanie kotłów na paliwo stałe. Kontrolowane są te dostępne zarówno w sieciach handlowych, jak i u producentów oraz w ofertach internetowych. W trakcie kontroli pobierane są także kotły do badań laboratoryjnych.
– Intensyfikujemy działania kontrolne, których celem jest wyeliminowanie z rynku tak zwanych kopciuchów. Do końca roku planujemy laboratoryjnie zbadać jeszcze 25 modeli kotłów. Cały czas trwają również wzmożone kontrole w sklepach – inspektorzy sprawdzają m.in. rzetelność informowania konsumentów oraz spełnienie wymogów prawnych w dokumentacji technicznej, deklaracji zgodności, oznakowanie CE, etykiety energetyczne. Weryfikujemy również za pomocą specjalnego oprogramowania tysiące ofert zamieszczanych w internecie, usuwając te dotyczące kopciuchów – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Do połowy września inspektorzy skontrolowali 319 modeli kotłów na paliwo stałe dostępnych w dystrybucji. 25 modeli kotłów skierowano do badań laboratoryjnych. Z dotychczas przebadanych kotłów 7 nie spełniło wymagań ze względu m.in. na zawyżony poziom emisji pyłu, tlenków azotu lub tlenku węgla albo zawyżoną deklarowaną klasę sezonowej efektywności energetycznej.
Trwa również weryfikacja kotłów sprzedawanych na platformach, m.in. allegro.pl, OLX.pl, sprzedajemy.pl, lento.pl, gumtree.pl, gratka.pl. Do połowy września zakwestionowano niemal 6,5 tys. aukcji.
„Platforma allegro.pl podjęła działania mające na celu zapewnienie, aby umieszczane za jej pośrednictwem oferty dotyczyły kotłów na paliwo stałe, które spełniają wymagania przewidziane w obowiązujących przepisach. Ponadto allegro.pl przekazało UOKiK dane podmiotów oferujących poprzez ich platformę niezgodne kotły na paliwo stałe” – czytamy w informacji prasowej.
UOKiK przypomina, że toczą się prace legislacyjne w zakresie walki ze smogiem i ubóstwem energetycznym oraz poprawy efektywności energetycznej budynków. Jednym z proponowanych rozwiązań jest utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Planowane jest objęcie nią tak budynków użyteczności publicznej, jak i mieszkalnych. Właściciele budynków lub zarządcy budynków lub lokali korzystający z kotłów gazowych, kotłów na paliwa stałe, pieców kaflowych, kuchni węglowych będą zobowiązani do złożenia pisemnej deklaracji o posiadaniu takich kotłów. W ten sposób zostaną zinwentaryzowane wszystkie źródła ciepła i spalania paliw. Naruszenie obowiązku złożenia deklaracji będzie karane jak wykroczenie.
UOKiK informuje, że w trakcie kontroli kotłów na paliwo stałe 45 przedsiębiorców podjęło dobrowolne działania naprawcze i uzupełniło wymagane informacje, np. o właściwym rodzaju paliwa, jakim należy palić. W 12 sprawach inspektorzy zawiadomili organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.