Poniedziałkowa, 21 września, sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się sporymi spadkami, chociaż w ciągu dnia zniżki były zdecydowanie większe. S&P zaliczył najdłuższą serię spadków od lutego. Spadały kursy banków w związku ze skandalem dotyczącym prania brudnych pieniędzy.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł ponad 509,7 pkt, czyli 1,84 proc. i wyniósł 27 147,7 pkt. To najgorsza sesja dla tego indeksu od 8 września, kiedy stracił 2,3 proc. S&P 500 zniżkował 1,16 proc. i wyniósł 3281,06 pkt. Indeks ten spadł czwartą sesję z rzędu, co stanowi najdłuższą serię od lutego. Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,13 proc., do 10 778,80 pkt.
W ciągu dnia wszystkie główne indeksy spadały dużo mocniej, po 2-3 proc. Akcje JPMorgan szły w dół o 4,5 proc., Bank of New York Mellon Corp tracił 4 proc. Wells Fargo tracił 4,5 proc., BofA zniżkował 4 proc., a Citigroup potaniał o 3 proc.
Na rynku finansowym wybuchł skandal związany z największymi bankami świata. Z przekazów medialnych wynika, że JPMorgan, HSBC, Standard Chartered, Deutsche Bank i wiele innych banków dokonało podejrzanych transakcji na ok. 2 biliony USD w ciągu prawie dwóch dekad, pomimo ostrzeżeń o nielegalnym pochodzeniu tych pieniędzy.
Doniesienia medialne opierały się na raportach o podejrzanych działaniach (SAR), złożonych przez banki i inne firmy finansowe w Grupie ds. Przestępstw Finansowych Departamentu Skarbu USA (FinCen). Do raportów dotarli dziennikarze BuzzFeed News, którzy udostępnili materiały Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) i innym podmiotom medialnym.
Raporty SAR pokazały również, że banki często przeprowadzały transakcje dla firm, które były zarejestrowane w rajach podatkowych, takich jak Brytyjskie Wyspy Dziewicze, nie znając ostatecznego właściciela konta.
- Mam nadzieję, że te odkrycia pobudzą decydentów do podjęcia pilnych działań w celu wprowadzenia niezbędnych reform. Skutki przestępstw finansowych są odczuwalne nie tylko w sektorze finansowym - stanowią poważne zagrożenie dla całego społeczeństwa - powiedział w oświadczeniu Tim Adams, dyrektor wykonawczy Institute of International Finance.
- Istnieje zbyt wiele oczekiwań co do odporności gospodarczej Stanów Zjednoczonych. Ryzyko związane z wyborami jest niedoceniane. Wyprzedaż może się pogłębić - powiedział Fabrizio Fiorini, dyrektor ds. inwestycji w Pramerica SGR SpA.
ByteDance podał w poniedziałek, że będzie właścicielem 80 proc. udziałów w TikTok Global, nowo utworzonej amerykańskiej firmy, która będzie właścicielem większości operacji związanych z aplikacją na całym świecie. Oracle i Walmart, które zgodziły się objąć udziały w TikTok Global wynoszące odpowiednio 12,5 proc. i 7,5 proc., oświadczyły w sobotę, że większość udziałów w TikToku będzie w rękach Amerykanów.
Chińska firma oświadczyła również, że nie przekaże swoich algorytmów i technologii firmie Oracle, chociaż amerykańska firma może sprawdzić kod źródłowy, by upewnić się, że jest bezpieczny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.