Przed Giełdą Papierów Wartościowych ważne negocjacje w sprawie zakupu 65 proc. udziałów w giełdzie armeńskiej - powiedział w piątek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Jak dodał, to historyczny moment dla GPW.
W piątek zarząd Giełdy Papierów Wartościowych podpisał porozumienie z Centralnym Bankiem Armenii (CBoA) w sprawie negocjacji zakupu pakietu większościowego stanowiącego 65 proc. udziałów w Armeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (AMX).
- Dla Giełdy Papierów Wartościowych to moment historyczny, bo tego typu transakcji jeszcze giełda nie przeprowadzała. To w 30-letniej historii pierwszy tego typu moment, kiedy możemy pokazać w taki wyraźny, jednoznaczny i w bardzo namacalny sposób, że polska giełda jest liderem rynku kapitałowego tej części Europy, jest miejscem, które tworzy szanse na budowę potencjału rynków kapitałowych Trójmorza - powiedział w Soboń na konferencji "Rola Polski jako promotora rynków wschodzących".
Jak wskazał Soboń, przed Giełdą Papierów Wartościowych ważne negocjacje.
- Negocjacje w sprawie zakupu pakietu większościowego, czyli 65 proc. udziału w Armeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ten proces giełda będzie przeprowadzała z pełnym profesjonalizmem. Jako Ministerstwo Aktywów Państwowych dajemy pełne wsparcie i trzymamy kciuki, tak aby udało się go sfinalizować - powiedział wiceminister.
Zdaniem Sobonia, polska giełda "jest tym miejscem, które potrafi przyciągać tego typu projekty, rozbudowywać swoją pozycję w regionie, w tej części świata".
- Jestem przekonany, że ten proces uda się sfinalizować - powiedział Soboń.
GPW poinformowała w komunikacie, że postanowienia porozumienia nie mają charakteru wiążącego, a zawarcie umowy inwestycyjnej uzależnione będzie m.in. od przeprowadzenia przez GPW procesu due diligence i uzyskania wymaganych zgód korporacyjnych.
- Cieszymy się, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie została wybrana przez Bank Centralny Armenii, jako partner do rozwijania rynku kapitałowego, tej strefy euro-azjatyckiej finansowej, gdzie Armenia jest zdecydowanym liderem - powiedział prezes GPW Marek Dietl.
Jak powiedział, podpisany w piątek dokument otwiera drogę do sfinalizowania transakcji, nabycia większościowego pakietu armeńskiej giełdy.
- To wszystko nie byłoby możliwe bez wsparcia Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, który od lat wspiera transformację ormiańskiej gospodarki. (...) To kluczowa instytucja, która również będzie wspierała rozwój rynku kapitałowego w Armenii, wspólnie z nami i wpasowuje się to w 5-letnią strategię Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju przygotowanego dla Armenii - powiedział Dietl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.