Czy poza sztolniami kopalni arsenu w Złotym Stoku gdzieś jeszcze w Górach Złotych znajdują się siedliska nietoperzy? Będziemy się mogli o tm dowiedzieć po zakończeniu trwających obecnie badań i opracowaniu ekspertyz przyrodniczych, dotyczących Obszaru Natura 2000 Góry Złote PLH020096. Ma to nastąpić nie wcześniej niż za dwa lata.
Obszar Natura 2000 Góry Złote PLH020096 istnieje od 10 stycznia 2011 r., kiedy to został zatwierdzony decyzją Komisji Europejskiej. Obejmuje on znaczny, ale nie cały obszar polskiej części Gór Złotych - od Złotego Stoku na północy po Stronie Śląskie na południu. W granicach obszaru prowadzona była do drugiej połowy XX w. działalność górnicza. W rejonie wsi Lutynia koło Lądka-Zdroju poszukiwano rud uranu, natomiast w Kłodzkim Wąwozie w Złotym Stoku wydobywano jeszcze po drugiej wojnie światowej rudę arsenu. W przeszłości funkcjonowały tam szyby Reicher Trost i Reden, a pod ziemią wydrążone zostały sztolnie Gertruda, Barbara i Emmanuel. Ta ostatnia przynajmniej częściowo jest drożna.
Niejednokrotnie w Polsce opuszczone sztolnie stawały się siedliskiem nietoperzy. Tak było chociażby w sąsiadującym z Górami Złotymi Masywie Śnieżnika, gdzie obecność nietoperzy zaobserwowano w kilku sztolniach pouranowych w Kletnie. Jako że w Polsce nietoperze podlegają ochronie prawnej, skutkowało to wprowadzeniem ograniczeń w dostępie i decyzji o zabezpieczeniu wlotów tamtych sztolni.
Obecnie trwa opracowanie planu zadań ochronnych dla części Obszaru Natura 2000 Góry Złote PLH020096. Pracami tymi objęto jednak tylko 29 proc. powierzchni Obszaru. Wynika to z zapisów ustawowych, które wskazują, żeby nie dublować takich prac tam, gdzie Lasy Państwowe wykonały już plan urządzenia lasu uwzględnia zakres planu zadań ochronnych.
- Nadleśnictwo Bardo Śląskie posiada plan urządzania lasu uwzględniający zakres planu zadań ochronnych, natomiast Nadleśnictwo Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka i Lądek-Zdrój są na etapie zatwierdzania planu urządzenia lasu uwzględniającego zakres planu zadań ochronnych - wyjaśnia Katarzyna Łapińska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
W ramach prac, do końca 2020 r. mają być gotowe ekspertyzy chiropterologiczne, wskazujące na miejsce rozmieszczenia nietoperzy. Wtedy dowiemy się, czy zwierzęta te zadomowiły się w badanej części Gór Złotych w budynkach i na strychach, czy także na terenach pogórniczych. Planowany termin zakończenia prac nad opracowaniem planu zadań ochronnych dla Obszaru to drugi kwartał 2022 r., natomiast przewidywany termin wydania zarządzenia w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych to pierwszy kwartał 2023 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.