We wtorek, 8 września, WIG20 zniżkował o 2,2 proc. Jeszcze większej przeceny doświadczył sWIG80 (-3,76 proc.), który zakończył czwartą sesję z rzędu pod kreską. Zdaniem Sobiesława Kozłowskiego, dyrektora departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, spadki na GPW są spowodowane trzecią zniżkową sesją z rzędu na amerykańskim rynku akcji i odwrotem inwestorów od ryzykownych aktywów.
- Wtorkowe mocne spadki na GPW są głównie wynikiem trzeciej zniżkowej sesji z rzędu na amerykańskim rynku akcji. Inwestorom towarzyszy odwrót od ryzykownych aktywów, takich jak polskie akcje. Na GPW we wtorek najbardziej straciły akcje spółek, które dotychczas były uznawane za największych beneficjentów trwającej pandemii, tj. Biomed-Lublin czy Mercator. Po mocnych wzrostach od marca na rynku mamy pewnego rodzaju oczyszczenie" - powiedział PAP Biznes Sobiesław Kozłowski.
Ekspert zwrócił uwagę także na wtorkowe zamknięcie WIG20, czyli poziom 1.34 pkt, który obecnie stanowi wsparcie dla indeksu.
- W optymistycznym wariancie można uznać, że we wtorek miało miejsce jedynie naturalne odreagowanie na polskim rynku akcji. Jednak nadal bardzo dużo zależy od dalszego rozwoju sytuacji na rynkach zagranicznych - dodał.
Na zamknięciu we wtorek WIG20 spadł o 2,20 proc. do 1733,88 pkt, WIG zniżkował 2,48 proc. do 49 556,34 pkt, mWIG40 poszedł w dół o 2,86 proc. do 3546,8 pkt, a sWIG80 stracił 3,76 proc. do 13 822,03 pkt.
Obroty na GPW wyniosły ok. 1,25 mld zł, z czego 826 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Inwestorzy najczęściej handlowali akcjami JSW (187 mln zł) oraz CD Projektu (168 mln zł).
W momencie zamknięcia sesji na GPW niemiecki DAX tracił 0,8 proc., a S&P 500 zniżkował 1,8 proc.
Na warszawskim parkiecie wszystkie indeksy sektorowe zakończyły sesję pod kreską. Najmocniej w dół poszły WIG-leki (-8 proc.) oraz WIG-media (-ok. 5 proc.).
Wszystkie spółki z indeksu blue chipów zakończyły sesję pod kreską.
Pomimo wzrostu kursu akcji JSW w pierwszych godzinach handlu o ponad 20 proc., producent węgla koksowego zakończył sesję spadkiem o 7,19 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.