Z głównych indeksów na GPW najsilniejszy był w poniedziałek, 7 września, WIG20, który zyskał na koniec sesji 0,84 proc., przede wszystkim dzięki wzrostowi o 33,95 proc. kursu akcji JSW. W opinii dyrektora departamentu analiz DM BPS, Tomasza Czarneckiego, w kolejnych dniach kluczowy wpływ na GPW będą miały nastroje amerykańskich inwestorów.
-Poniedziałkowa sesja może wnieść trochę więcej optymizmu na najbliższe dwa tygodnie. Należy pamiętać, że za dwa tygodnie wygasają kontrakty terminowe, a to zazwyczaj jest istotny dzień dla rynków. Poniedziałkowe odbicie z dna wyznaczonego w piątek, może mieć większy zasięg niż tylko dzisiejsze wzrosty o 0,84 proc. na WIG20, czy 0,58 proc. na WIG. Kluczowe dla kolejnych sesji na GPW będą humory, w jakich wrócą na swój rynek akcji amerykańscy inwestorzy - powiedział PAP Biznes Tomasz Czarnecki.
- Choć poniedziałkowa sesja nie została podparta silnym obrotem, możemy znaleźć spółki, które dały dobrze zarobić. Przede wszystkim jest to JSW. Ta siła JSW wynikała z informacji, że węgiel koksujący został utrzymany na liście surowców strategicznych, opublikowanej przez Komisję Europejską - dodał.
Jego zdaniem nadal największym hamulcem dla warszawskiej giełdy jest sektor bankowy oraz paliwowy.
- Jednak fundamentalnie aż tak duże spadki sektora paliwowego są nieuzasadnione - powiedział.
Na zamknięciu w poniedziałek WIG20 wzrósł o 0,84 proc. do 1772,85 pkt, WIG zwyżkował 0,58 proc. do 50 815,26 pkt, mWIG40 poszedł w górę o 0,58 proc. do 3651,09 pkt, a sWIG80 stracił ok. 1 proc. do 14 362,58 pkt.
Obroty na GPW wyniosły 616 mln zł, z czego 381 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Inwestorzy najczęściej handlowali akcjami Biomedu-Lublin (76 mln zł) oraz KGHM (76 mln zł).
W momencie zamknięcia sesji na GPW niemiecki DAX zyskiwał ok. 2 proc. Ze względu na Święto Pracy w USA nie odbywa się w poniedziałek sesja na amerykańskich parkietach.
Na warszawskim parkiecie większość indeksów sektorowych - 9 z 15 - zakończyła sesję nad kreską. Najwięcej na wartości zyskał WIG-motoryzacja (4,68 proc.) oraz WIG-górnictwo (3,28 proc.).
Z kolei najmocniej w dół poszły spółki z sektora leków (-6,63 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.